MAC ws. posiedzenia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego (komunikat)
...
25.09.2013 | aktual.: 25.09.2013 17:23
25.09. Warszawa - MAC informuje:
25 września 2013 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyło się kolejne posiedzenie Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego.
Posiedzeniu współprzewodniczyli Magdalena Młochowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji, oraz Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, prezes Zarządu Związku Województw RP. Przedstawiciele strony samorządowej i rządowej dyskutowali na temat zgłoszonych projektów ustaw, rozporządzeń, dokumentów strategicznych i programów.
Pierwszym punktem posiedzenia było przedstawienie przez ministra Pawła Orłowskiego, podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego, stanu prac nad przygotowaniem dokumentów strategicznych i programowych na lata 2014-2020. Po zakończeniu konsultacji umowy partnerstwa trwają obecnie prace nad programami operacyjnymi oraz kontraktem terytorialnym. Będą to najważniejsze dokumenty w nowej perspektywie unijnej.
Ważnym punktem obrad Komisji Wspólnej były zmiany w ustawie o finansach publicznych dotyczące nowego wskaźnika zadłużenia zawartego w art. 243 ustawy. Strona samorządowa pozytywnie odniosła się do zgłoszonych propozycji przedstawiła jednak jeszcze dodatkowe zmiany.
W ramach dyskusji zdecydowano, że do końca tygodnia odbędzie się spotkanie zespołu finansów publicznych w trakcie którego przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz strona samorządowa dopracują zaproponowane na poprzednim spotkaniu KWRiST przez premiera Donalda Tuska zmiany. Ich celem jest zwiększenie możliwości wykorzystania funduszy unijnych w nowej perspektywie 2014-2020 bez narażenia się na ryzyko niespełnienia nowego wskaźnika zadłużenia, który zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2014 roku.
Na spotkaniu rozmawiano o projekcie ustawy o zmianie ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz niektórych innych ustaw w zakresie dotyczącym funkcjonowania Funduszu Kościelnego. Dotyczy ona wprowadzenia możliwości odpisu przez obywateli 0,5 proc. z podatku dochodowego na rzecz kościołów i związków wyznaniowych. Strona samorządowa zaopiniowała projekt pozytywnie z zastrzeżeniem, aby w ostatecznym kształcie projektu ustawy znalazły się przepisy gwarantujące zwrot jednostkom samorządom terytorialnego z tytułu utraconych dochodów po przeprowadzonej analizie decyzji podatników. Przyjęta opinia kończy ten etap uzgodnień.
Wśród uzgodnionych dokumentów znalazł się także opracowany w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji projekt ustawy o zmianie ustawy o funduszu sołeckim. Projektowana regulacja ma na celu doprecyzowanie tych przepisów, które budzą wątpliwości interpretacyjne oraz stanowią barierę dla rozwoju funduszy sołeckich. Dodatkowo zakłada zwiększenie zaangażowania budżetu państwa we wspomaganiu tej formy budżetu partycypacyjnego na szczeblu lokalnym (propozycja zwrotu 50 proc., 40 proc. , 30 proc. wykonanych wydatków).
Komisja pozytywnie zaopiniowała również założenia ustawy o Turystycznym Funduszu Gwarancyjnym przygotowane przez Ministerstwo Sportu i Turystyki. Celem projektowanej regulacji jest wzmocnienie systemu zabezpieczeń finansowych organizatorów turystyki i pośredników turystycznych w najbardziej ekonomiczny oraz efektywny sposób. Fundusz jako wyspecjalizowana jednostka będzie także organizował powrót klientów do kraju i odciąży w tym zakresie urzędy marszałkowskie.
Ponadto KWRiST pozytywnie zaopiniowała: (1) projekt ustawy o zmianie ustawy o ustanowieniu programu wieloletniego "Pomoc państwa w zakresie dożywiania"; (2) projekt ustawy o zmianie ustawy o udzielaniu cudzoziemcom ochrony na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; (3) projekt założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o transporcie drogowym.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/