Trwa ładowanie...
d1b6rno

MAC ws. projektu ustawy dot. Kościołów i innych związków wyznaniowych (komunikat)

...

d1b6rno

06.09. Warszawa - MAC informuje:

"Jest rzeczą naturalną, iż w trakcie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projektów ustaw pojawiają się różne opinie na temat zaproponowanych w nich rozwiązań. Konsultacje społeczne i uzgodnienia międzyresortowe, w sposób transparentny i dostępny dla ogółu społeczeństwa, przyczyniają się do tworzenia lepszych projektów. Taka jest ich funkcja i dlatego jesteśmy wdzięczni za wszelkie uwagi" - podkreśla Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji.

Obecnie w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji trwa analiza przesłanych uwag do projektu ustawy o zmianie ustawy o gwarancjach wolności sumienia i wyznania oraz niektórych innych ustaw zgłoszonych w trakcie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych.

Wszystkie opinie partnerów społecznych i kościelnych zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej ministerstwa, gdzie można się z nimi zapoznać. Po zakończeniu wspomnianej analizy zostanie przedstawione stanowisko MAC.

d1b6rno

W zależności od wyników analizy zostanie podjęta decyzja o przeprowadzeniu ewentualnych dodatkowych spotkań z przedstawicielami Kościołów i innych związków wyznaniowych oraz międzyresortowej konferencji uzgodnieniowej.

Dalsze postępowanie z projektem ustawy jest zatem uzależnione od wspomnianej analizy i ewentualnych ustaleń podjętych w trakcie spotkania i konferencji uzgodnieniowej. Niewątpliwie jednak Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji wspólnie z Kościołami i innymi związkami wyznaniowymi przygotuje równolegle projekt umowy między Radą Ministrów a właściwymi przedstawicielami Kościołów i innych związków wyznaniowych, której podpisanie poprzedzać będzie przedłożenie Sejmowi uzgodnionego projektu ustawy.

Minister Boni zaznaczył, że "rozwiązania przyjęte w projekcie ustawy zastępującej dotychczasowy Fundusz Kościelny dobrowolnym odpisem podatkowym na rzecz Kościołów i związków wyznaniowych są nowoczesne. Istotnie Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. i był związany z przejęciem nieruchomości należących do Kościołów i innych związków wyznaniowych. Nowe rozwiązanie nie jest jednak formą rekompensaty za utracone nieruchomości. Jest narzędziem dającym podatnikom podatku dochodowego od osób fizycznych możliwość decydowania o przekazaniu pieniędzy na wybrany przez nich Kościół lub związek wyznaniowy. Wola podatników o przekazaniu odpisu 0,5 proc. nie może być postrzegana w kategoriach rekompensaty za nieruchomości utracone przez Kościoły i związki wyznaniowe".

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1b6rno
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b6rno