Trwa ładowanie...
d30ibbs

MAC ws. rozmowy ministra Boniego z wojewodami (komunikat)

...

Share
d30ibbs

28.11. Warszawa - MAC informuje:

28 listopada br. Michał Boni minister administracji i cyfryzacji rozmawiał z wojewodami z regionów, gdzie doszło do kolejnych przełączeń z telewizji analogowej na cyfrową.

W trakcie wideokonferencji wojewoda wielkopolski poinformował, że od momentu wyłączenia sygnału analogowego nie odnotowano wielu zgłoszeń o problemach. Do godz. 9.00 (28.11.2012 r.) odebrano 4 telefony, dotyczyły one głównie anten siatkowych. Trwają dyżury, dlatego każdy, kto potrzebuje porady i pomocy, może się zgłosić. Służby wojewody są w stałym kontakcie z samorządami.

d30ibbs

Także wojewoda pomorski ocenił sytuację na swoim terenie jako dobrą. Wszystko przebiega spokojnie. Samorządy i telewizje nie zgłaszają problemów. W jednej miejscowości pojawiły się problemy, które rozwiązywane są na bieżąco. W większych telewizjach kablowych sygnał jest dostępny bez problemów.

Podobnie w kujawsko-pomorskim, gdzie również nie odnotowano zgłoszeń o trudnościach w odbiorze sygnału. W ocenie wojewody Ewy Mes, mieszkańcy są przygotowani do odbioru telewizji cyfrowej. Do współpracy zmobilizowano samorządy.

W warmińsko-mazurskim nie zgłaszano problemów. Telewizyjne miasteczko cyfrowe, infolinie, kampania informacyjna - to narzędzia, dzięki którym mieszkańcy z tych terenów zostali dobrze poinformowani o przejściu nadawania z telewizji analogowej na cyfrową. Także na Dolnym Śląsku nie ma problemów z odbiorem sygnału.

Minister Michał Boni zwrócił się do wojewodów, aby cały czas monitorowali sytuację. Dodał także, żeby szczególny nacisk położyli na sprawne informowanie mieszkańców za pośrednictwem lokalnych mediów, stron internetowych, portali. - Wszędzie tam, gdzie pojawiają się problemy należy je bezzwłocznie wyjaśniać - powiedział szef MAC.

d30ibbs

Stwierdził, że nieodzowna jest również współpraca pomiędzy wojewodami i wzajemna wymiana doświadczeń, a zwłaszcza zbieranie uwag o charakterze technicznym. Polecił, aby wojewodowie do godz. 20.00 przekazali dalsze informacje o tym, jak działa na ich terenach telewizja cyfrowa.

Informacje otrzymane od konsultantów ogólnopolskiej bezpłatnej infolinii MAC poświęconej procesowi cyfryzacji. Do godziny 10.00 Infolinia odebrała około 150 zgłoszeń z następujących zakresów tematycznych:

  1. Naziemna telewizja cyfrowa a tv kablowa - czy abonenci telewizji kablowej też muszą się przełączyć na odbiór cyfrowy - około 10 zgłoszeń;
  1. Sygnały o zakłóceniach w odbiorze - około 13 zgłoszeń;
  1. Pytania o datę wyłączenia TV analogowej - około 35 zgłoszeń z różnych obszarów;
  1. Informacje na temat wyłączenia emisji analogowej w gminach z terenów dzisiejszych wyłączeń - pytania o datę, jak można się "przestawić" - około 63 zgłoszeń;
  1. Pytania o ofertę programową Naziemnej Telewizji Cyfrowej - około 10 zgłoszeń;
  1. Pytania o sprzęt konieczny do odbioru ntc - około 15 zgłoszeń.

Zgłoszeń mailowych z dnia dzisiejszego - około 17.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d30ibbs

Podziel się opinią

Share
d30ibbs
d30ibbs