MAC ws. sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej (komunikat)

...

07.06. Warszawa - MAC informuje:

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji informuje, że we wszystkich województwach, w których nastąpiły podtopienia trwają czynności ratownicze i zabezpieczające, a także liczenie strat. Służby wojewodów na bieżąco monitorują sytuację na rzekach.

7 czerwca br. o godz. 5.00 zanotowano przekroczenie stanu alarmowego na 18 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły oraz na 34 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Stan ostrzegawczy został przekroczony na 27 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Wisły i na 55 stacjach wodowskazowych w dorzeczu Odry.

Aktualnie obowiązują 3 ostrzeżenia hydrologiczne IMGW 3. stopnia (stan na godz. 7: 00) dotyczące możliwości przekroczenia stanów alarmowych na Odrze (województwa: opolskie, dolnośląskie i lubuskie), 7 ostrzeżeń hydrologicznych 2. stopnia dotyczących możliwości wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów ostrzegawczych na terenie województw: podlaskiego (Bug), lubelskiego (zlewnie: Wieprza, Bugu i Wisły), zachodniopomorskiego (Odra graniczna), wielkopolskiego (zlewnia Warty), łódzkiego (zlewnia Warty), lubuskiego (dolna Warta i Noteć) oraz świętokrzyskiego, oraz 1 ostrzeżenie hydrologiczne 1. stopnia dotyczące możliwości wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów ostrzegawczych na terenie województwa podkarpackiego (zlewnia Wisłoki, Wisłoka i Sanu).

We czwartek 6 czerwca 2013 r. w sumie odnotowano w całym kraju 951 interwencji straży pożarnej, w których udział brało 1215 zastępów, 5353 ratowników. Najwięcej interwencji odnotowano w województwach: łódzkim - 269, małopolskim - 157, mazowieckim - 128, dolnośląskim - 107. Wczoraj (6 czerwca) w ciągu dnia na stacjach telemetrycznych najwyższe opady godzinne zanotowano w miejscowości Wielgolas (woj mazowieckie) - 12,4 mm i w Żabinie (woj. warmińsko-mazurskie) - 6,4 mm. W nocy (6/7 czerwca) według pomiarów telemetrycznych opady burzowe były silne i ulewne w woj. podkarpackim i podlaskim, a w Olecku (woj. warmińsko-mazurskie) zanotowano 21 mm/h. Na stacjach synoptycznych w tym okresie spadło 15 mm opadu w Lesku.

Sytuacja hydrologiczna w województwach (na podstawie danych Wojewódzkich Centrów Zarządzania Kryzysowego):

Woj. dolnośląskie

Nie wystąpiły żadne nowe szkody związane z niekorzystnymi zjawiskami hydrometeorologicznymi. Stan alarmowy jest przekroczony na 11 wodowskazach, ostrzegawczy na 16. Sytuacja jest stabilna. Wody zrzutowe ze zbiorników retencyjnych nie powodują szkód powodziowych.

Woj. lubuskie

Nie odnotowano zwiększonego zagrożenia przy przechodzeniu fali kulminacyjnej na rzekach Nysa Łużycka i Bóbr. Nadal zalanych jest około 300 ha w gminie Przewóz i Jasień oraz podtopionych około 500 ha użytków rolnych w powiecie żarskim.

Woj. łódzkie

Nadal występują lokalne podtopienia. Trwa usuwanie wody z zalanych budynków, udrażnianie kanałów burzowych oraz przepustów i rowów melioracyjnych. W związku z trudną sytuacją hydrometeorologiczną w zlewni rzeki Warty oraz prognozowanymi dalszymi opadami zwiększono odpływ wody ze zbiornika Jeziorsko do 190 m3/s.

Woj. mazowieckie

W związku ze znacznym wzrostem poziomu wody w rzece Pilicy oraz licznymi podtopieniami spowodowanymi długotrwałymi opadami deszczu ogłoszone zostało pogotowie przeciwpowodziowe na terenie miasta i gminy Nowe Miasto nad Pilicą.

Woj. śląskie

Nadal w powiecie zawierciańskim (gmina żarnowiec) podtopionych jest około 750 ha łąk, 500 ha gruntów ornych oraz 15 gospodarstw.

Woj. podkarpackie

W godzinach wieczornych nad powiatem przeworskim przeszła gwałtowna burza, w wyniku której podtopionych zostało wiele budynków i gospodarstw. Trwa szacowanie strat.

Woj. wielkopolskie

Na terenie województwa występują głównie podtopienia łąk i gruntów ornych, do chwili obecnej nie stwarza to bezpośredniego zagrożenia dla ludności. Sytuacja jest stabilna.

Służby meteorologiczne oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzegają, że przy długotrwałych i intensywnych opadach na terenie kraju mogą wystąpić miejscowe podtopienia i powodzie opadowe.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ abuj/

Źródło artykułu:PAP
pogodaostrzeżenieekologia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)