MAC ws. sytuacji hydrologicznej i meteorologicznej (komunikat)

...

07.06. Warszawa - MAC informuje:

Sytuacja hydrologiczna w kraju powoli się stabilizuje. Prognozowana wielkość opadów nie powinna znacząco wpłynąć na sytuację na głównych rzekach w kraju. Zbiorniki retencyjne są przygotowane na przyjęcie wód opadowych. Intensywne opady burzowe mogą powodować lokalne podtopienia na terenach górskich i podgórskich oraz zurbanizowanych.

Dzisiaj, tj. 7 czerwca br., obwiązują (stan na godz. 15.00):

- 10 ostrzeżeń meteorologicznych 1. stopnia dotyczących możliwości wystąpienia burz z gradem dla województw: lubuskiego, dolnośląskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, mazowieckiego, lubelskiego, świętokrzyskiego, śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego;

- 1 ostrzeżenie hydrologiczne 3. stopnia dotyczące możliwości przekroczenia stanów alarmowych na Odrze (obejmuje województwa: opolskie, dolnośląskie i lubuskie);

- 7 ostrzeżeń hydrologicznych 2. stopnia dotyczących możliwości wzrostu stanu wody w rzekach powyżej stanów ostrzegawczych w związku z prognozowanymi w dalszym ciągu opadami deszczu o charakterze burzowym oraz spływem wód opadowych na terenie województw: podlaskiego (przemieszczanie się fali wezbraniowej na Bugu), mazowieckiego (przemieszczanie się fali wezbraniowej po Wiśle), lubelskiego (zlewnie Wieprza i Bugu oraz Wisła), zachodniopomorskiego (zlewnia Odry), wielkopolskiego (zlewnia Warty), świętokrzyskiego oraz śląskiego, opolskiego i dolnośląskiego (gwałtowne wzrosty stanów wody w związku z intensywnymi opadami burzowymi w zlewniach górskich i wyżynnych dopływów górnej i środkowej Odry);

- 1 ostrzeżenie hydrologiczne 1. stopnia dla województwa podkarpackiego.

W województwie lubuskim sytuacja stabilizuje się. Nie odnotowano zagrożenia powodziowego przy przejściu kulminacji fali wezbraniowej na rzekach Nysa Łużycka oraz Bóbr. Zbiorniki retencyjne gromadzą nadmiar dopływającej wody. W dalszym ciągu mogą występować lokalne podtopienia spowodowane przesiąkami wody przez wały przeciwpowodziowe. W ciągu najbliższych dni będą trwały prace porządkowe, naprawcze, wypompowywanie wody, a także osuszanie obiektów.

Sytuacja stabilizuje się również w województwie dolnośląskim. Wysokość przepływu fali wezbraniowej przez Wrocławski Węzeł Wodny przebiega w granicach stanów ostrzegawczych. Na czeskich wodowskazach odnotowywany jest spadek wskazywanych wartości. W ciągu najbliższych 3 dni na obszarze województwa wystąpią przelotne opady deszczu oraz opady burzowe (do 35 mm), które będą miały znaczenie lokalne, bez wpływu na dorzecze Odry. Zbiorniki posiadają wolne rezerwy powodziowe i są przygotowane na ewentualne przyjęcie wód opadowych.

Powolny spadek stanów wody na rzekach odnotowani także w województwie opolskim. Aktualna sytuacja meteorologiczna nie powinna powodować zagrożenia powodziowego. Prognozowane opady wpłyną na zwiększenie przepływów rzek Opolszczyzny. Możliwe jest występowanie lokalnych podtopień na terenach obniżonych i bezodpływowych związane z intensywnymi opadami deszczu. Zbiorniki posiadają wolne rezerwy powodziowe.

IMGW prognozuje, że w nocy (7/8 czerwca br.) na terenie kraju (oprócz północnego zachodu) pojawią się opady deszczu, początkowo burze, w trakcie których może spaść do 20 mm deszczu. Wiatr w rejonie burz w porywach może osiągnąć prędkość do 60 km/h.

Prognozowane zjawiska mogą skutkować dalszymi lokalnymi podtopieniami oraz uszkodzeniami sieci elektroenergetycznych.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
pogodaostrzeżenieekologia

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)