MAC ws. sytuacji hydrometeorologicznej (komunikat)
...
05.12.2013 | aktual.: 05.12.2013 17:23
05.12. Warszawa - MAC informuje:
Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, według stanu na godz. 14.00 sytuacja na terenie województw najbardziej zagrożonych zjawiskiem silnego wiatru (zachodniopomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie) jest stabilna. Kulminacja zjawisk (porywy wiatru do 135 km/h, możliwy wzrost poziomów wody powyżej stanów alarmowych) jest przewidywana dziś wieczorem i w nocy. Właściwe służby i instytucje pozostają w gotowości.
IMGW wydał obowiązujące do 7 grudnia 2013 r. do godz. 10.00 ostrzeżenia meteorologiczne:
- najwyższego 3. stopnia dot. silnego wiatru (w porywach do 135 km/h) dla subregionów nadmorskich w województwach: zachodniopomorskim oraz pomorskim;
- ostrzeżenia 2. stopnia obowiązują dla wszystkich pozostałych województw za wyjątkiem południa kraju (woj. śląskie, małopolskie, podkarpackie), gdzie wydano ostrzeżenia 1. stopnia.
Ze względu na możliwość wzrostów poziomu wody powyżej stanów alarmowych dla województw położonych w pasie nadmorskim obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne 3. stopnia. Na chwilę obecną na terenie tych województw nie odnotowano przekroczenia stanów ostrzegawczych i alarmowych. Kulminacja niebezpiecznych zjawisk jest przewidywana dziś wieczorem i w nocy.
Ostrzeżenia o silnym wietrze zostały przesłane z poziomu wojewódzkiego do wszystkich powiatów, które następnie poinformowały gminy. Urzędy Wojewódzkie przesłały stosowne komunikaty do mediów. Zostały one opublikowane także na oficjalnych stronach internetowych instytucji. Wojewódzkie służby zarządzania kryzysowego na bieżąco monitorują sytuację hydrometeorologiczną w kraju.
W związku z wydanymi ostrzeżeniami o silnym wietrze zaleca się:
- śledzić komunikaty i ostrzeżenia hydro- i meteorologiczne,
- w mieszkaniu i domu zamknąć wszystkie okna i drzwi balkonowe oraz unikać przebywania przy oknach i szklanych drzwiach,
- na balkonie, tarasie i posesji zabezpieczyć znajdujące się tam przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr,
- ograniczyć do niezbędnego minimum, aż do osłabnięcia wiatru, wychodzenie na zewnątrz budynków i dalekie podróże (w szczególności samochodami osobowymi),
- unikać przechodzenia i parkowania samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi, tablicami reklamowymi lub wzdłuż ścian starych budynków.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/