Mączyńska: w Polsce zmniejszają się nierówności dochodowe, ale problemem są majątkowe (wideo)
W Polsce zmniejszają się nierówności społeczne, o czym mówi tzw. współczynnik Giniego; niestety według badań Narodowego Banku Polskiego problemem są ciągle niewierności majtkowe - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska.
26.02.2017 | aktual.: 03.03.2017 11:39
W Polsce zmniejszają się nierówności społeczne, o czym mówi tzw. współczynnik Giniego; niestety według badań Narodowego Banku Polskiego problemem są ciągle nierówności majątkowe - mówi prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego prof. Elżbieta Mączyńska.
Udostępniamy nagranie wideo:
https://wideo.pap.pl/videos/15017/
"W Polsce poprawia się sytuacja jeśli chodzi o nierówności, ale mierzonych współczynnikiem Giniego. To taki współczynnik, który kształtuje się w przedziale od zera do stu procent i im jest wyższy, tym jest gorzej i nierówności są większe. Gdyby wynosił zero, okazałoby się, że wszyscy mamy po równo, ale takiej sytuacji oczywiście nie ma. Gdyby wynosił 100 proc. to by znaczyło, że całe bogactwo świata skupione jest w jednych rękach" - wyjaśniła ekonomistka .
Jak dodała, Polska zalicza się najbardziej inkluzywnych krajów wśród gospodarek wschodzących, czyli dokonujących transformacji rynkowej. "Jesteśmy na trzeciej pozycji w tym rankingu. Wyprzedzają nas Litwa i Węgry" - powiedziała.
Dlatego, jak podkreśla Mączyńska, że nie ma więc problemu nierówności dochodowych, bo on jest zbliżony do średniego poziomu UE. "Polska, jako kraj na dorobku nie jest jeszcze tak doświadczona tym trendami, które występują w innych krajach, ale to nie znaczy, że jesteśmy od tych zagrożeń wolni. Wprost przeciwnie. Z pilotażowych badań NBP wynika, że niestety mamy do czynienia z narastaniem nierówności, ale majątkowych, chociaż współczynnik Giniego pokazuje, że nierówności dochodowe się zmniejszają" - podsumowała.
W Polsce w latach 2004-2013 obserwowano znaczące zmniejszenie nierówności dochodowych i spadek współczynnika Giniego z 37,6 proc. do 30 proc. Wartość tzw. współczynnika Giniego w 2015 r. wyniosła 30,6.