Małopolska nie radzi sobie ze smogiem. Nawet 500 tys. zł kary dla gmin

Tylko dwie spośród 90 gmin, mających problemy z brudnym powietrzem, w pełni zrealizowały cele wynikające z Programu Ochrony Powietrza. Aż 51 samorządów, nie osiągnęło nawet 1 proc. wymaganych efektów. Grozi im za to wysoka kara - od 10 do 500 tys. zł.

Małopolska nie radzi sobie ze smogiem. Nawet 500 tys. zł kary dla gmin
Źródło zdjęć: © Fotolia
Mieszko Rozpędowski

To wnioski z pierwszych lat funkcjonowania Programu Ochrony Powietrza dla województwa małopolskiego.

Tylko dwie gminy: Sucha Beskidzka i Miechów ograniczyły emisję szkodliwych pyłów w latach 2013-2015, osiągnęły prawie 80 proc. swoich zobowiązań. Zrealizował je także Kraków, który wprowadził uchwałę antysmogową i aktywnie namawia mieszkańców do wymiany źródeł ogrzewania.

Wśród pozostałych miejscowości efekty działań były niezadowalające. Cztery gminy osiągnęły powyżej 40 proc. i mniej niż 80 proc. wymaganych efektów. 14 gmin osiągnęło między 10 a 40 proc. wymaganych skutków ekologicznych. 17 gmin z województwa małopolskiego osiągnęło między 1 a 10 proc. Z kolei 36 gmin osiągnęło więcej niż 0 proc., ale mniej niż 1 proc. wymaganych celów. 15 gmin nie osiągnęło żadnego efektu ekologicznego określonego w Programie Ochrony Powietrza.

Do sprawozdań złożonych przez gminy dotarła Fundacja ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

- Według WHO aż 9 z 50 najbrudniejszych miast w Europie znajduje się właśnie w Małopolsce. Włodarze gmin coraz częściej mówią o problemie, ale okazuje się, że słowa nie przekładają się na działanie. Mimo zobowiązania do poprawy jakości powietrza, ponad 50 gmin nie wykazało żadnej albo znikomą poprawę – mówi Małgorzata Smolak, prawnik z Fundacji ClientEarth Prawnicy dla Ziemi.

Smolak przypomina, że w ubiegłym roku weszła w życie tzw. ustawa antysmogowa, pozwalająca sejmikom województw na przyjmowanie odpowiednich uchwał ograniczających emisję szkodliwych pyłów. Gminy mogą starać się o takie regulacje na swoim obszarze.

- Warto, aby przykładem Krakowa poszły też inne gminy, w szczególności gminy turystyczne i uzdrowiskowe. Dobrym pomysłem jest też ambitna uchwała antysmogowa dla całego województwa – dodaje Smolak.

Rząd zapowiada walkę ze smogiem. Ministerstwo Energii pracuje nad projektem, mającym wykluczyć ze sprzedaży najbardziej brudzący, a przy tym najtańszy opał do domowych pieców, o czym pisaliśmytutaj.

Zobacz też: PiS chce zmian w mieszkaniach komunalnych. Organizacje lokatorów przeciwne

gminysmogprawo

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)