Marże w styczniu lepsze niż w grudniu, ale ich poziom jest nadal niski - Lotos (opis)

31.01. Warszawa (PAP) - Lotos obserwuje w styczniu poprawę marż w porównaniu z grudniem, jednak ich poziom jest nadal stosunkowo niski - poinformował dziennikarzy Mariusz...

31.01.2013 | aktual.: 31.01.2013 16:08

31.01. Warszawa (PAP) - Lotos obserwuje w styczniu poprawę marż w porównaniu z grudniem, jednak ich poziom jest nadal stosunkowo niski - poinformował dziennikarzy Mariusz Machajewski, wiceprezes spółki. Lotos nie obawia się spowolnienia. Liczy się ze spadkiem w tym roku popytu na paliwa w kraju, ale nie spodziewa się, by przełożyło się to na sytuację firmy.

"Marże w styczniu w stosunku do grudniowych trochę się poprawiły, ale nadal utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie. W grudniu marża rafineryjna z dyferencjałem była poniżej 2 USD na baryłkę, teraz jest to kilkadziesiąt centów więcej" - powiedział Machajewski.

Wiceprezes powtórzył, że Lotos zakłada, iż otoczenie makroekonomiczne w całym 2013 r. będzie porównywalne z ubiegłorocznym.

"Nie zakładamy, że w skali całego roku pod względem marż będzie gorzej niż w 2012 r." - powiedział.

Prezes spółki Paweł Olechnowicz informował na konferencji, że widoczne jest spowolnienie na rynku. Jego zdaniem można się spodziewać w tym roku dalszego spadku krajowego popytu na paliwa, jednak pozycja Lotosu nie jest zagrożona.

"Nie przewidujemy pogorszenia sytuacji Lotosu" - powiedział.

Dodał, że poprawa koniunktury w branży będzie możliwa pod koniec 2013 i w 2014 roku.

Przedstawiciele Lotosu powtórzyli, że wkrótce spółka przedstawi program rozwoju, który wpisuje się w jej dotychczasową strategię.

"Chcemy uszczegółowić, w jaki sposób będziemy realizować strategię do 2015 r. Pokażemy nasze pomysły na jej realizację, uwzględniając zmiany, jakie w międzyczasie nastąpiły, np. w obszarze wydobycia" - powiedział Machajewski.

W trakcie konferencji prezes Lotosu zapewniał, że cele zapisane w strategii na 2015 rok będą zrealizowane lub nawet przekroczone.

"Program, który będzie wdrażany, wprowadzi nas na poziomy strategii lub powyżej. Rok 2015 zamykać będziemy na lepszej pozycji, niż zawarliśmy to w strategii" - powiedział Olechnowicz.

Poziom dźwigni finansowej na koniec 2012 roku wyniósł 68 proc. Machajewski ocenia, że długofalowo optymalny poziom to ok. 40 proc. Jego zdaniem osiągnięcie celu byłoby możliwe w ciągu dwóch - trzech lat.

Lotos chce w tym roku otworzyć 60 kolejnych stacji paliw. Będzie powiększać zarówno sieć premium, jak i Optima.

Obecnie udział spółki w krajowym rynku detalicznym przekracza 8 proc. Cel zawarty w strategii zakłada, że w 2015 roku będzie to ponad 10 proc. Na koniec 2012 roku Lotos miał 401 stacji, w tym 101 Optima. (PAP)

morb/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
lotosbenzynapaliwa
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)