Maspex przejmuje bułgarską markę. Polska firma inwestuje w wodę mineralną

Polska firma przejęła markę naturalnej wody mineralnej Velingrad. Kupiła również zakład produkcyjny w Bułgarii. Rynek wody butelkowanej w Bułgarii jest zdominowany prawie całkowicie przez bułgarskich producentów. Mimo tego Maspex widzi w nim potencjał.

Maspex przejmuje bułgarską markę. Polska firma inwestuje w wodę mineralną
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY | Ralf Lotys (Sicherlich)
Przemysław Ciszak

- Wchodzimy w nowy dla nas segment na rynku bułgarskim - segment, który rośnie i nadal będzie się rozwijał. Podobnie zainwestowaliśmy w ubiegłym roku w Rumunii, gdzie zakupiliśmy wodę Rio Bucovina i była to bardzo dobra decyzja – stwierdził Krzysztof Pawiński, prezes zarządu Maspex.

Polski producent kupił spółkę Aquarex AD, a wraz z nią zakład produkcyjny. Jak podaje Maspex, woda pochodzi ze źródeł w Velingradzie - malowniczym kurorcie w Rodopach - najczystszych ekologicznie górach w Bułgarii i jednym z największych ośrodków SPA tym kraju.

Polska firma działa w Bułgarii od 1998 r. i obecna jest z markami: Queen’s oraz Tedi - odpowiednik soków Kubuś. Jak zaznacza, jest tam wiceliderem rynku soków, nektarów i napojów.

- W Bułgarii wypracowaliśmy bardzo silną pozycję w segmencie soków i napojów, należy do nas prawie 20 proc. rynku i woda doskonale uzupełni naszą ofertę. Będziemy w ten obszar inwestować – zarówno w zakład produkcyjny, jak również w sprzedaż.
Rynek wody butelkowanej w Bułgarii jest jednak zdominowany niemal w całości przez bułgarskich producentów.

Właściciel Maspexu o prawie wodnym: Nie jest wstydem popełnić błąd, wstydem jest w nim trwać:

Dla polskiej firmy to jednak rynek perspektywiczny. "Rocznie wzrasta około 5 proc., a estymacja przyrostu do 2021 roku wynosi 11 proc." – czytamy w komunikacie Maspeksu.

Obecnie spożycie na mieszkańca wynosi 70 litrów rocznie. Od marca 2015 do lutego 2016 butelkowaną wodę chociaż raz zakupiło ok. 70 proc. bułgarskich gospodarstw domowych.

Produkty Maspeksu trafiają do ponad 50 krajów na całym świecie. W 2016 roku skonsolidowane przychody ze sprzedaży osiągnęły poziom 4,27 mld zł.

Do polskiej firmy należą takie marki, jak: Tymbark, Kubuś, Lubella, Łowicz, Krakus, Kotlin, Puchatek, Ekland, DecoMorreno, Cremona, La Festa i Plusssz.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)