Trwa ładowanie...

Matka zmarła, babcia nie może pobierać 500+. Tragiczna sytuacja rodziny z Grudziądza

Lokalne media z Grudziądza informują o tragicznej historii. Młoda matka, samotnie wychowująca dwójkę dzieci, zmarła kilka dni temu. Teraz opiekę nad najmłodszymi chce wziąć na siebie babcia. Ale z niewielką emeryturą może to się jej nie udać.

Matka zmarła, babcia nie może pobierać 500+. Tragiczna sytuacja rodziny z GrudziądzaŹródło: East News, fot: Lukasz Piecyk/REPORTER
dpy0u1t

"Czy rodzina dostanie 500+?" - pytają w lokalnej prasie zaniepokojeni sąsiedzi. O historii z Grudziądza pisze "Gazeta Pomorska". Rozjaśniamy więc, jakie uprawnienia mają dziadkowie, którzy zdecydują się na opiekę nad małymi wnukami. I uspokajamy - otrzymają pomoc.

Warto zaznaczyć już na wstępie, że dziadkowie mogą wystąpić o 500 zł na dziecko z programu "Rodzina 500+". Warunek? Muszą zostać przez sąd ustanowionymi opiekunami prawnymi, a nie rodziną zastępczą.

Choć babcia dwójki dzieci z Grudziądza już złożyła niezbędne dokumenty, by zostać rodziną zastępczą dla wnuków, to w tym wypadku również nie straci pieniędzy.

dpy0u1t

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej stoi na stanowisku, że taka rodzina wciąż może otrzymać 500 zł i to nawet na każde dziecko. Resort wyjaśniał to już w 2016 roku. Nie jest to już świadczenie 500+, ale "dodatek wychowawczy w wysokości świadczenia wychowawczego". Efekt jest jednak taki, że i rodzina zastępcza dostaje pieniądze od rządu. W takiej samej kwocie.

Warto też dodać, że w tym wypadku nie będzie kryterium dochodowego - a tak by było w przypadku opieki prawnej. Opiekun prawny przejmuje wszystkie obowiązki i uprawnienia, w tym właśnie spełnianie kryteriów pieniężnych, decydujących o przyznaniu pieniędzy ewentualnie również na pierwsze dziecko.

Potwierdzają to również pracownicy lokalnego ośrodka pomocy społecznej. "Pani może jednak złożyć wniosek o dodatek wychowawczy przysługujący na dzieci pozostające w pieczy zastępczej. Dodatek ten również wyniesie 500 zł. Zresztą sprawowanie pieczy zastępczej nad dziećmi uprawnia do otrzymania także innych dodatków" - wyjaśnia dyrektor ośrodka w rozmowie z gazetą.

Niestety w takich przypadkach, dziadkowie nie mogą liczyć na żaden zwrot pieniędzy, który otrzymaliby żyjący rodzice. Wraz z ich śmiercią, pieniądze przestają być wypłacane.

dpy0u1t

Ale i tak opieka zastępcza jest w takim wypadku bardziej opłacalna. Dodatkowo spokrewniona rodzina zastępcza dostaje co miesiąc na każde dziecko 660 zł. To pieniądze na pokrycie kosztów utrzymania dziecka. Do tego dochodzi dodatek 500 zł, o którym wyżej pisaliśmy. To jednak nie koniec wsparcia. Raz w roku taka rodzina zastępcza otrzymuje dofinansowanie wypoczynku poza miejscem zamieszkania. Jednocześnie może liczyć na jednorazowe wsparcie w momencie przyjęcia dziecka i ustanowienia pieczy zastępczej.

Podsumujmy: babcia dzieci z Grudziądza łącznie będzie otrzymywać miesięcznie 2,32 tys. zł na wychowanie dzieci. To w połączeniu z emeryturą powinno być już pomocne.

dpy0u1t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpy0u1t