Trwa ładowanie...

Mazowieckie otrzyma ponad 246 mln zł pożyczki z budżetu

Województwo mazowieckie otrzyma ponad 246 mln zł pożyczki z budżetu - poinformowała w piątek PAP rzeczniczka Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż. Samorząd chce jednak negocjować wysokość oprocentowania, które resort finansów ustalił na 3 proc.

Share
Mazowieckie otrzyma ponad 246 mln zł pożyczki z budżetuŹródło: Fotolia, fot: marchello74
dpmllmw

Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik powiedział PAP, że dobrze, iż resort finansów podjął decyzję w sprawie pożyczki, niemniej - podkreślił - "zdumiony jest" wysokością jej oprocentowania. - Przecież to nie są pieniądze, które bierzemy na rozwój, na funkcjonowanie bieżące. Tak naprawdę to są pieniądze, które po przeksięgowaniu pójdą do innych województw - powiedział Struzik.

Zwrócił uwagę, że skoro Trybunał Konstytucyjny zakwestionował przepisy o janosikowym, to "udzielanie pożyczki województwu tylko dlatego, żeby mieć problem z głowy, to przerzucanie odpowiedzialności na samorząd województwa, który niczemu nie zawinił".

Struzik poinformował ponadto, że - skoro pożyczki nie można było w ogóle zwolnić z oprocentowania - to w środę wystąpił do ministra finansów Mateusza Szczurka z prośbą o ustalenie oprocentowania wysokości 0,01 proc. - Zobaczymy co będzie w piśmie ministerstwa, czy mamy jeszcze jakieś pole do negocjacji (...). Spróbujemy ponegocjować z ministrem co do redukcji tego oprocentowania - zaznaczył.

dpmllmw

- Minister finansów zdecydował o udzieleniu samorządowi województwa mazowieckiego pożyczki w wysokości 246 mln 527 tys. 895 zł. Będzie ona oprocentowana w wysokości 3 proc. w skali roku - powiedziała Dróżdż. Dodała, że na spłatę pożyczki samorząd będzie miał czas do 2039 r., z pięcioletnim okresem karencji.

Województwo mazowieckie czeka od połowy maja na 400 mln zł z budżetu państwa. Pod koniec kwietnia sejmik województwa mazowieckiego podjął uchwałę w sprawie wystąpienia do resortu finansów o długoterminowe pożyczki: 246 mln zł i 153 mln zł. Pożyczki mają być przeznaczone na finansowanie planowanego deficytu budżetowego woj. mazowieckiego w roku 2014 - będą z nich regulowane wpłaty janosikowego.

Rzeczniczka resortu finansów powiedziała, że decyzja w sprawie drugiej pożyczki nie została jeszcze podjęta.

W maju Struzik wystosował pismo do ministra finansów z prośbą o to, by pożyczka była nieoprocentowana. - Uważam, że to nie nasza wina, że musimy ją brać i nie ma żadnego racjonalnego powodu, żeby pożyczając 400 mln zł, oddawać 185 mln zł więcej. To błąd systemowy. Będę zabiegał o zerowe oprocentowanie - mówił wówczas Struzik.

dpmllmw

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. 18 lutego 2014 r. samorząd woj. mazowieckiego, który jest płatnikiem netto tych subwencji (w 2014 r. po raz pierwszy płatnikiem netto jest też woj. dolnośląskie, które ma do zapłacenia 92 mln zł), zalegało z wpłatą janosikowego za cztery ostatnie miesiące 2013 r. Gdy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze na prawie 63 mln zł (raty za wrzesień i październik 2013 r.), województwo zaciągnęło kredyt i uregulowało tę część należności.

W połowie kwietnia Mazowsze miało zapłacić kwietniową transzę janosikowego w wysokości 53,8 mln zł, ale tego nie zrobiło. Wcześniej bowiem konta woj. mazowieckiego zablokowano, by wyegzekwować 61 mln zł na pokrycie zaległości grudniowej raty janosikowego. W maju zamiast 53 mln zł Mazowsze zapłaciło 33,3 mln zł.

W marcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dotyczące województw samorządowych są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia. Resort finansów uważa, że do czasu zmiany prawa woj. mazowieckie powinno wywiązywać się ze swoich obowiązków i płacić janosikowe.

dpmllmw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpmllmw
dpmllmw