Trwa ładowanie...

Mazowsze zaciągnie pożyczkę na spłatę janosikowego na warunkach MF

Zarząd woj. mazowieckiego zgodził się na zaciągnięcie z budżetu państwa pożyczki na spłatę janosikowego na warunkach określonych przez resort finansów - poinformował marszałek województwa Adam Struzik. Chodzi o ok. 246 mln zł z 3-proc. oprocentowaniem rocznie.

Mazowsze zaciągnie pożyczkę na spłatę janosikowego na warunkach MFŹródło: Fotolia, fot: marchello74
dnb8rvz
dnb8rvz

Sejmik Mazowsza zdecydował w kwietniu o wystąpieniu do Ministerstwa Finansów o długoterminowe pożyczki (246 mln zł i 153 mln zł) na finansowanie planowanego tegorocznego deficytu województwa i na wpłaty janosikowego. W maju Struzik poprosił ministra finansów Mateusza Szczurka o to, by pożyczka była nieoprocentowana. Minister zdecydował jednak o udzieleniu 246 mln 527 tys. 895 zł pożyczki, oprocentowanej na 3 proc. w skali roku.

We wtorek na konferencji prasowej Struzik poinformował, że zarząd województwa mazowieckiego - po analizie sytuacji finansowej i wpływów podatkowych - zadecydował, że mimo braku zgody Ministerstwa Finansów na obniżenie "kuriozalnie wysokiego oprocentowania", zgodzi się na pożyczkę na warunkach MF. Decyzję o wysokości oprocentowania nazwał "skrajnie niekorzystną".

Jego zdaniem koszty "niezawinionego przez samorząd województwa problemu systemowego" w dalszym ciągu są przerzucane na barki mazowieckiego samorządu. "Uważamy, że ta pożyczka powinna być udzielona na bezprocentowych zasadach" lub przy "minimalnym obciążeniu procentowym" - powiedział. Przypomniał, że samorząd wnioskował do MF, by oprocentowanie wyniosło 0,01 proc. - Niestety tutaj minister finansów odpowiedział negatywnie - mówił Struzik.

Skarbnik województwa Marek Miesztalski wyjaśnił, że przy kwocie blisko 246 mln zł odsetki wyniosą łącznie ok. 116 mln zł.

dnb8rvz

- Nie mając tych 246 mln zł, generalnie nie płacimy janosikowego. Dzisiaj, nawet jeśli weźmiemy te 246 mln i zgodnie z tym, jak ministerstwo nam zaproponowało w umowie, musimy zapłacić przede wszystkim zaległości z zeszłego roku i zaległości, które mamy na pierwsze półrocze - powiedział Miesztalski. Dodał, że za ubiegły rok zaległości w janosikowym wynoszą ok. 53 mln zł, a za ten rok ok. 220 mln zł.

Marszałek Mazowsza powiedział, że na razie nie ma ustalonej sierpniowej kwoty wypłaty janosikowego. - Podejmiemy ją rano w poniedziałek 18 sierpnia - wskazał. Tego dnia przypada kolejny termin płatności janosikowego.

- Jeżeli chodzi o wpływy podatkowe, to one nie idą najlepiej. (...) W tej chwili, jeśli chodzi o CIT, to od początku sierpnia wpłynęło 4 mln 78 tys. zł. Podatek PIT idzie zgodnie z planem - powiedział Struzik.

Rzeczniczka prasowa Ministerstwa Finansów Wiesława Dróżdż powiedziała, że oprocentowanie w wysokości 3 proc. w skali roku jest standardowym oprocentowaniem stosowanym dla tego typu pożyczek. - Nie znaleźliśmy żadnych przesłanek, aby zastosować jakieś odstępstwo od tej zasady - powiedziała rzeczniczka. Dodała, że na rynku nie ma pożyczek o niższym oprocentowaniu.

dnb8rvz

Janosikowe to system subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. 18 lutego br. samorząd woj. mazowieckiego, który jest płatnikiem netto tych subwencji (w 2014 r. po raz pierwszy płatnikiem netto jest też woj. dolnośląskie, które ma do zapłacenia 92 mln zł), zalegało z wpłatą janosikowego za cztery ostatnie miesiące 2013 r. Gdy Ministerstwo Finansów wystawiło tytuły wykonawcze na prawie 63 mln zł (raty za wrzesień i październik 2013 r.), województwo zaciągnęło kredyt i uregulowało tę część należności.

W marcu br. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że przepisy o janosikowym dot. województw samorządowych są niezgodne z konstytucją. Zgodnie z wyrokiem przestaną one jednak obowiązywać dopiero po 18 miesiącach od ogłoszenia orzeczenia. Resort finansów uważa, że do czasu zmiany prawa woj. mazowieckie powinno wywiązywać się ze swoich obowiązków i płacić janosikowe.

W połowie kwietnia Mazowsze miało zapłacić kwietniową transzę janosikowego w wysokości 53,8 mln zł, ale tego nie zrobiło. Wcześniej bowiem konta województwa zablokowano, by wyegzekwować 61 mln zł na pokrycie zaległości grudniowej raty janosikowego. W maju zamiast 53 mln zł Mazowsze zapłaciło 33,3 mln zł.

dnb8rvz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnb8rvz