Trwa ładowanie...
d1hg9n8

MEN: planowane zmiany w sieci szkół - uchwały intencyjne samorządów (komunikat)

...

Share
d1hg9n8

13.03. Warszawa - MEN informuje:

Zgodnie z ustawą o systemie oświaty jednostki samorządu terytorialnego miały do 28 lutego czas na podjęcie uchwał intencyjnych o zamiarze likwidacji szkół. Podjęcie uchwały intencyjnej nie jest jednak równoznaczne z likwidacją szkoły. Samorząd może zrezygnować ze swoich zamiarów lub nieważność uchwały intencyjnej może stwierdzić w ramach swoich kompetencji wojewoda.

Jak wynika z informacji przekazanych przez kuratorów oświaty, samorządy w tym roku mają zamiar zlikwidować 99 szkół dla dzieci i młodzieży (bez szkół policealnych), w których obecnie odbywa się nauczanie. Jest to 47 szkół podstawowych, 11 gimnazjów, 41 szkół ponadgimnazjalnych. Ponadto, uchwały o zamiarze likwidacji podjęto w stosunku do 49 pustych szkół z zerową liczbą uczniów.

d1hg9n8

Odrębną kategorię stanowią likwidacje szkół ponadgimnazjalnych z mocy ustawy z 2011 r., która wprowadziła zmiany w systemie szkolnictwa zawodowego (likwidacja liceów profilowanych i techników uzupełniających). Na mocy tej ustawy samorządy planują w tym roku likwidacje 241 szkół ponadgimnazjalnych dla dzieci i młodzieży oraz przekształcenie 11 w szkoły dla dorosłych. Podjęto również 9 uchwał o zamiarze wygaszenia szkoły w roku 2015.

Niezależnie od powyższego samorządy uchwaliły zamiar przekształcenia w filie 8 szkół podstawowych i wyłączenie 4 szkół z zespołów, w których obecnie funkcjonują. Ponadto w przypadku 8 szkół, jak podały samorządy w uzasadnieniach do uchwał, zamiar likwidacji wiąże się z uruchomieniem w szkolnym budynku szkoły, którą będzie prowadzić inny organ niż jednostka samorządu terytorialnego.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

d1hg9n8

Podziel się opinią

Share
d1hg9n8
d1hg9n8