Trwa ładowanie...
d19g7ax
d19g7ax
edukacja

MEN ws. 6. miejsca gimnazjalistów w badaniu ICCS (komunikat)

...
Share
d19g7ax

02.07. Warszawa - Biuro Prasowe MEN informuje:

Polscy gimnazjaliści zajęli wysokie, szóste miejsce w międzynarodowym badaniu International Civic and Citizenship Education Study (ICCS), którego celem jest pomiar wiedzy obywatelskiej i postaw nastolatków wobec spraw publicznych. Badanie zrealizowano w 2009 roku w 38 krajach z pięciu kontynentów.

W tym największym międzynarodowym pomiarze wiedzy obywatelskiej wzięło udział ponad 140 000 uczniów i 62 000 nauczycieli z przeszło 5 000 szkół. Odpowiedzi nauczycieli i dyrektorów szkół pokazują, w jakich warunkach odbywa się nauczanie obywatelskie i jakich treści dotyczy. Na testy i pytania odpowiadali uczniowie 8 poziomu nauczania - w Polsce byli to uczniowie II klasy gimnazjum. Ranking krajów, uwzględniający wyniki uczniów w teście wiedzy i umiejętności obywatelskich pokazuje, jak szkoły i instytucje wychowawcze przygotowują młodzież do pełnienia ról obywatelskich. Zebrane dane pozwalają również ocenić rolę rodziny i mediów w tej ważnej dziedzinie edukacji.

d19g7ax

W przeprowadzonym w 2009 roku badaniu na czele pierwszej dziesiątki znaleźli się uczniowie ze Skandynawii: Finowie, Duńczycy i Szwedzi. Czwarte i piąte miejsce przypadło uczniom z Korei Południowej i Tajwanu. Szóste miejsce polskich uczniów zasługuje na uznanie, szczególnie na tle wyników młodzieży z krajów o długiej i nieprzerwanej tradycji demokratycznych rządów, takich jak Szwajcaria, Anglia czy Belgia. Analiza rozkładu wyników w poszczególnych społeczeństwach pokazuje, że stosunkowo duża część polskich nastolatków może się poszczycić znaczną wiedzą o polityce i sprawach społecznych. Wynik na najwyższym, trzecim poziomie uzyskało 41 proc. polskich uczniów, podczas gdy np. w Austrii 29 proc., a w Czechach 28 proc. badanych nastolatków. Polska drugi raz uczestniczy w tym ważnym międzynarodowym badaniu wiedzy i obywatelskich postaw uczniów (po raz pierwszy brała w nim udział w 1999 r.).

Uczestnictwo Polski było możliwe dzięki pomocy i funduszom, które wyłożyło Ministerstwo Edukacji Narodowej, opłacając polską składkę współfinansowaną ze środków Komisji Europejskiej. Koszty przygotowania narzędzi i zbierania danych w Polsce poniosło Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, zaś odpowiedzialność za poprawną realizację polskiej części badania przyjęła fundacja - Instytut Badań nad Podstawami Demokracji. Nad opisaniem oraz wyjaśnieniem prawidłowości ujawnionych w badaniu pracuje zespół w składzie: prof. Krzysztof Koseła z Instytutu Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, Narodowy Koordynator Badania ICCS w Polsce, prof. Anna Wiłkomirska z Wydziału Pedagogicznego UW, dr hab. Roman Dolata i dr hab. Anna Zielińska z Wydziału Pedagogicznego UW, dr Krystyna Siellawa-Kolbowska z Wydziału Nauk Humanistycznych SGGW oraz mgr Jakub Cichosz z firmy badawczej 4P Research Mix Sp. z o. o. z Warszawy.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ mick/

d19g7ax

Podziel się opinią

Share
d19g7ax
d19g7ax