Trwa ładowanie...
d4lk34f
giełda
27-04-2017 09:43

Mercator Medical planuje wyższe dywidendy po zakończeniu inwestycji w fabryki

Warszawa, 27.04.2017 (ISBnews) - Mercator Medical pozostaje spółką dywidendową i nie zamierza rezygnować z inwestycji i rozwoju, by w przyszłości móc wypłacać wyższą dywidendę, powiedział prezes Wiesław Żyznowski podczas czatu inwestorskiego, zorganizowanego przez ISBnews.  

d4lk34f

"Nie wyobrażamy sobie zaprzestania wzrostu, rozwoju i inwestowania. Do dywidendy podchodzimy jako do czegoś nieodłącznego w naszym biznesie, bez względu na doraźną sytuację. Jesteśmy spółką dywidendową. Jednakże zdecydowanie wyższe dywidendy planujemy po zakończeniu inwestycji. A inwestycje są po to, aby masa zysku do podziału była w przyszłości dużo wyższa. Nie zastanawiamy się zatem nad scenariuszem bez obecnych inwestycji" - powiedział Żyznowski.

Prezes poinformował, że budowy zakładów w Polsce i Tajlandii idą zgodnie z planami - zakład włókniny w Pikutkowie powinien rozpocząć działalność w III kw. 2017 r., a fabryka w Tajlandii powinna dysponować pełnymi mocami na koniec I półrocza 2018 r.

Żyznowski wskazał, że pomimo wzrostu cen lateksu w I kw. br., rynek rękawic jest stabilny, a spółka nie zauważa odpływu klientów.

"Rękawice medyczne są artykułem pierwszej potrzeby, chroniącym zdrowie i życie personelu medycznego. Dlatego popyt cechuje się sztywnością. Rynek rośnie o około 6% rocznie, wzrost jest stabilny, a wartość rynku w przyszłym roku powinna przekroczyć już 5 mld USD" - powiedział prezes.

d4lk34f

Dodał, że wzrost rynku wynika przede wszystkim ze wzrostu segmentu rękawic nitrylowych, które stanowią już ponad 50% całości rynku.

"Dla nas uruchomienie mocy nowego zakładu zwiększy możliwości produkcyjne o 150%, do 3 mld szt. rękawic rocznie. Nowa produkcja to 1,8 mld szt. rękawic nitrylowych, co stanowi ułamek procenta światowego rynku. Co więcej, około połowy nowej produkcji bylibyśmy w stanie przekierować do naszej dystrybucji. Dlatego, biorąc pod uwagę dynamiczne wzrosty popytu na rękawice nitrylowe, czujemy komfortowo w zakresie uplasowania nowej produkcji na światowym rynku" - podkreślił.

Obecnie Mercator Medical sprzedaje rękawice do ponad 50 krajów i pracuje nad poszczególnymi krajami z Europy Zachodniej i Ameryki Południowej.

Grupa Mercator Medical podaje, że jest liderem w Polsce oraz jednym z kluczowych graczy w Europie Środkowo-Wschodniej na rynku jednorazowych rękawic medycznych. Należy do niej zakład produkcyjny w Tajlandii o wydajności około 110 mln rękawic miesięcznie. Grupa działa globalnie w ponad 50 krajach. W 2013 r. spółka debiutowała na GPW.

(ISBnews)

d4lk34f
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4lk34f