Trwa ładowanie...
d4j8g7y

Mężczyźni dostają nawet dwukrotnie wyższe emerytury niż kobiety. Mamy najnowsze dane ZUS

Tego, że emerytury wypłacane mężczyznom, którzy skorzystali z prawa do przejścia na nią po obniżeniu wieku emerytalnego, będą wyższe niż świadczenia kobiet, mogliśmy się domyślać. Teraz wiemy dokładnie, jakie to różnice. W wielu miastach panie otrzymują średnio dwa razy mniej niż mężczyźni.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na podstawie nowych przepisów, obniżających wiek emerytalny, ZUS wydał już ponad 283 tys. decyzji emerytalnych
Na podstawie nowych przepisów, obniżających wiek emerytalny, ZUS wydał już ponad 283 tys. decyzji emerytalnych (WP.PL)
d4j8g7y

Dotarliśmy do danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o liczbie decyzji emerytalnych wydanych po 1 października, czyli po wejściu w życie przepisów obniżających wiek emerytalny. Od początku października do 10 listopada ZUS wydał 283 tys. decyzji w oparciu o ustawę wiekową. Większość wydano dla kobiet - 167 tys. (59,3 proc.). Na rzecz mężczyzn wydano ich 91,4 tys. (40,7 proc.).

Uprawnionych do przejścia na emeryturę do końca roku jest w sumie 410 tys. osób. 70 proc. skorzystało już z tego prawa.

Duże różnice w wysokości świadczeń

d4j8g7y

Wysokość świadczeń zależy od regionu. Na poniższej grafice dokonaliśmy zestawienia średnich świadczeń wypłacanych kobietom i mężczyznom w poszczególnych miastach wojewódzkich (i kilku innych). Wspólnym mianownikiem dla wszystkich danych jest znaczna dysproporcja między świadczeniami wypłacanymi kobietom a mężczyznom. W niektórych miastach mężczyźni mogą otrzymać nawet dwa razy wyższe świadczenia. Tak jest na Śląsku i w Zagłębiu. Przykładowo, w Chorzowie średnia emerytura wypłacona kobietom wynosi 1 698,80 zł, a mężczyznom - 3 412,40 zł.

Podobny rozstrzał jest w Zabrzu (1 646,87 zł wobec 3 322,98 zł) i Sosnowcu ( 1 691,57 zł i 3 277,93 zł). Nawet jeśli różnice w pozostałych miastach nie są aż tak drastyczne, to i tak mężczyźni otrzymują świadczenie wyższe średnio o 1 000 zł.

Najwięcej pracy miał oddział ZUS w Gdańsku, który od początku października wydał ponad 13,4 tys. decyzji. Co ciekawe, w znacznie mniejszym od Gdańska Wałbrzychu wydano aż 10,4 tys. decyzji. Trzecim miastem z najwyższą liczbą decyzji jest Kraków ( 9,8 tys.).

Jakie średnie emerytury przyznał ZUS kobietom i mężczyznom w poszczególnych miastach?

emerytury ZUS
emerytury (ZUS, Fot: własne)

Zobacz też:
Lepiej być emerytem niż emerytką. Wyjaśniamy skąd różnice w świadczeniach

Emeryci nie chcą czekać na listonosza

d4j8g7y

Czego jeszcze dowiadujemy się z danych zgromadzonych przez ZUS? Tegoroczni emeryci wolą otrzymywać świadczenia przelewem na rachunek bankowy, niż odbierać pieniądze na poczcie. Świadczenie w formie przelewu wybrało 173 895 świadczeniobiorców (czyli 72,3 proc.), a doręczenie za pośrednictwem Poczty Polskiej zaledwie 61 213 osób (25,5 proc.). 2,6 proc. (5,4 tys.) nie podało sposobu przekazywania pieniędzy.

d4j8g7y

Podziel się opinią

Share
d4j8g7y
d4j8g7y