Trwa ładowanie...

MF: Polska udzieli kredytu Mołdawii

Polska udzieli Mołdawii preferencyjnego kredytu do 100 milionów euro, który zostanie przeznaczony na finansowanie eksportu z Polski do Mołdawii - poinformowało w środę w komunikacie Ministerstwo Finansów.

MF: Polska udzieli kredytu MołdawiiŹródło: ING Bank Śląski
d3pk9vg
d3pk9vg

Resort poinformował, że w środę minister finansów Mateusz Szczurek podpisał z ministrem finansów Mołdawii Anatolem Arapu umowę o udzieleniu Republice Mołdawii kredytu w ramach tzw. pomocy wiązanej. Według Szczurka podpisanie umowy kredytowej z Mołdawią jest kolejnym krokiem w działaniach podejmowanych przez Polskę na rzecz wzmocnienia relacji gospodarczych między naszymi krajami.

W komunikacie wskazano, że zgodnie z umową Polska udzieli Mołdawii preferencyjnego kredytu do wysokości 100 milionów euro przeznaczonego na finansowanie eksportu do tego kraju towarów i usług związanych z rolnictwem i przetwórstwem spożywczym. W ramach umowy kredytowej będą zawierane kontrakty handlowe pomiędzy polskimi przedsiębiorcami i mołdawskimi importerami.

- Kredyt będzie przeznaczony na finansowanie dostaw z Polski maszyn, urządzeń oraz usług dla rolnictwa, przetwórstwa spożywczego, w tym towarzyszącej infrastruktury, a także innych dziedzin uzgodnionych pomiędzy stronami umowy. Dzięki temu korzyści będą obustronne - powiedział cytowany w komunikacie Szczurek.

Według ministra kredyt przyczyni się do modernizacji sektora rolnego Mołdawii, kluczowego dla jej gospodarki, a jednocześnie umożliwi poszerzenie rynku zbytu dla polskich producentów maszyn i urządzeń sektora rolno-spożywczego.

d3pk9vg

Według MF kredyty udzielane przez polski rząd rządom innych krajów są instrumentem oficjalnego wspierania eksportu. Do korzystania z podobnych kredytów w ramach pomocy rozwojowej uprawnione są wybrane kraje rozwijające się, znajdujące się na liście publikowanej przez OECD. Dotychczas Polska udzieliła tego typu kredytów m.in. Wietnamowi, Angoli, Republice Serbskiej Bośni i Hercegowiny oraz Etiopii.

d3pk9vg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pk9vg