Trwa ładowanie...
mfw
26-06-2014 17:05

MFW podnosi prognozę wzrostu dla Polski do 3,3 proc. w 2014 roku

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył prognozę wzrostu dla Polski - w latach 2014-2015 PKB Polski wzrośnie odpowiednio o 3,3 i 3,5 proc.
Jednak Rada Wykonawcza ostrzegła przed zewnętrznymi ryzykami jak geopolityczne napięcia i słabszy wzrost w eurolandzie.

MFW podnosi prognozę wzrostu dla Polski do 3,3 proc. w 2014 rokuŹródło: Fotolia, fot: dimasic50
d1ud70k
d1ud70k

W opublikowanym w czwartek raporcie, przygotowanym w ramach dorocznego przeglądu Polski, MFW stwierdził, że po spowolnieniu w latach 2012-2013, "prognozy wskazują na trwałe ożywienie", odnotowując jednocześnie, że "zewnętrzne ryzyka, w tym geopolityczne napięcia, zacieśnienie globalnych warunków finansowych i wolniejszy wzrost w krajach eurolandu, z którymi Polska się silnie handlowo i finansowo powiązana - pozostają podwyższone".

Po osłabnięciu do 1,6 proc. w 2013 roku, wywołanym spowolnieniem w krajach rdzenia strefy euro, polska gospodarka zaczęła się umacniać i wzrost przyspieszył do 3,4 proc. w pierwszym kwartale br. rok do roku, napędzany poprawą warunków w krajach będących głównymi partnerami handlowymi Polski oraz ożywieniem popytu krajowego.

MFW prognozuje, że w 2014 roku polski wzrost osiągnie 3,3 proc., a w 2015 roku - 3,5 proc. W swym wiosennym raporcie "World Economic Outlook", MFW prognozował wcześniej, że PKB Polski w latach 2014-2015 wyniesie odpowiednio 3,1 i 3,3 proc. "Ale silne związki handlowe i finansowe z rdzeniem strefy euro sprawiają, że wzrost jest narażony na szoki" - dodano w raporcie.

Według ekspertów MFW, wychodzenie USA z niekonwencjonalnej polityki monetarnej (czyli ograniczanie antykryzysowego programu skupu obligacji przez FED) jak dotychczas, miało ograniczony wpływ na polskie rynki finansowe. Niemniej MFW ostrzega, że "dalsze zaostrzenie globalnych warunków finansowych mogłoby doprowadzić do odpływu kapitału i wzrostu stóp procentowych, podobnie jak wzrost napięć geopolitycznych wokół Rosji i Ukrainy". - Elastyczna linia kredytowa (przyznana Polsce przez MFW w styczniu 2013 r. na dwa lata w kwocie 33,8 mld USD) pomaga złagodzić te zagrożenia - dodaje MFW.

d1ud70k

W raporcie zauważono, mimo przyspieszenia gospodarczego w Polsce, inflacja utrzymuje się na niskim poziomie, znacznie poniżej poziomu docelowego i spadła w maju rok do roku do 0,2 proc. Natomiast dzięki dodatniemu bilansowi handlowemu w 2013 r., deficyt na rachunku obrotów bieżących zmniejszył się do najniższego poziomu w ponad dekady.

Deficyt sektora rządowego i samorządowego spadnie według prognoz w 2014 r. do poziomu 3,3 proc. PKB z 4,3 proc. w 2013 r.

Rada Wykonawcza MFW zarekomendowała "wyważone" tempo konsolidacji fiskalnej w średnim okresie, tak by obniżyć deficyt, ale bez nadmiernego odbicia na wzroście. Fundusz dostrzega skutki przeprowadzonych ostatnio zmian w systemie emerytalnym, które znalazły wyraz w poprawie wskaźników fiskalnych; jednocześnie rada wezwała polskie władze do dalszych reform.

Rada za właściwą uznała politykę monetarną w kontekście ograniczonej presji inflacyjnej i niskiej inflacji w strefie euro. Ale zarekomendowała "podwyższoną czujność", gdyż stopy mogą być ponownie obniżone, w razie osłabienia wzrostu lub prognoz wskazujących utrzymywanie się inflacji poniżej celu w przedłużonym okresie".

Pochwaliła też odporność polskiego sektora bankowego, który cechuje właściwa kapitalizacja, płynność i rentowność. Niemniej rada wezwała do wzmocnienia nadzoru finansowego, by kontrolować sytuację w zakresie kredytów zagrożonych. Wezwała też do wdrożenia przepisów dotyczących nadzoru makroostrożnościowego oraz uporządkowanej likwidacji banków.

Z Waszyngtonu Inga Czerny

d1ud70k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ud70k