Trwa ładowanie...

MFW: światowa gospodarka może rosnąć wolniej niż zakładaliśmy

Globalna aktywność gospodarcza powinna rosnąć w drugiej połowie bieżącego roku i przyspieszyć w roku 2015, ale tempo wzrostu może być słabsze niż oczekiwano - powiedziała w niedzielę szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

MFW: światowa gospodarka może rosnąć wolniej niż zakładaliśmyŹródło: Thinkstockphotos
d1dqrrl
d1dqrrl

- Globalna aktywność dochodzi do szczytu, ale tempo może być słabsze niż oczekiwaliśmy, ponieważ słabszy jest potencjalny wzrost, a inwestycje są nadal zahamowane - oceniła Lagarde na konferencji ekonomicznej w południowej Francji.

Zaapelowała o większe inwestycje publiczne, ponieważ "niewystarczające inwestycje, zarówno w sektorze publicznym jak i prywatnym" hamują wzrost gospodarczy w wielu krajach.

- Mimo wielu odpowiedzi na kryzys gospodarka w umiarkowanym zakresie wraca do zdrowia, powrót ten jest pracochłonny i kruchy, a kroki na rzecz pobudzenia wzrostu gospodarczego, mimo dobrej woli banków centralnych, napotkają na ograniczenia - mówiła szefowa MFW.

Jak wskazała, niektóre kraje - choć nie wszystkie - mogą pozwolić sobie na ponowne uruchomienie inwestycji bez zagrożenia dla swych finansów publicznych.

d1dqrrl

Lagarde zwróciła uwagę, że po rozczarowującym pierwszym kwartale widać ożywienie gospodarki USA; wzrost powinien teraz przyspieszyć - oceniła. Strefa euro powoli wychodzi z recesji i konieczne jest, by jej kraje kontynuowały reformy, m.in. by zakończyły tworzenie unii bankowej. W Azji, w szczególności w Chinach, MFW przewiduje stopniowe spowolnienie wzrostu, którego tempo wyniesie w tym roku 7-7,5 proc. PKB.

Szefowa MFW zapowiedziała też, że światowe prognozy gospodarcze, które zostaną opublikowane jeszcze w lipcu, nie będą odbiegały wiele od tych z kwietnia. Prognoza dla światowej gospodarki to przyspieszenie wzrostu z 3,6 proc. w tym roku do 3,9 proc. w przyszłym.

d1dqrrl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1dqrrl