MG: będą kolejne ułatwienia dla firm (komunikat)
...
18.04. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:
Komitet Stały Rady Ministrów 17 kwietnia 2014 r. przyjął projekt ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej. Jego celem jest uproszczenie regulacji prawnych, zlikwidowanie niektórych obowiązków informacyjnych oraz doprecyzowanie problematycznych zagadnień związanych z prowadzeniem firmy.
Projekt ustawy zawiera ponad 40 rozwiązań z zakresu prawa gospodarczego, które upraszczają wykonywanie działalności gospodarczej w różnych obszarach. Będą one wsparciem przede wszystkim dla małych i średnich przedsiębiorstw. Zmiany w przepisach dotyczą 30 ustaw i mogą przynieść przedsiębiorcom ok. 0,9 mld zł oszczędności już w pierwszym pełnym roku obowiązywania ustawy. Pozwolą również efektywniej wykorzystać co najmniej 21 mln godzin rocznie.
Proponowane zmiany mają m.in. zwiększyć konkurencyjność polskich portów morskich i terminali przeładunkowych poprzez wprowadzenie tzw. pakietu portowego. Zakłada on skrócenie czasu trwania kontroli granicznych w portach morskich do 24 h, a także wydłużenie terminu na rozliczanie VAT od importu zgłaszanego przez upoważnionych przedsiębiorców. - Rozwiązania te mają zwiększyć obroty towarowe w polskich portach oraz spowodować ich większą aktywność - podkreśla wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński.
Dokument zawiera także m.in. propozycję umożliwienia zachowania ważności orzeczenia lekarskiego przy zmianie pracodawcy, a także zniesienia obowiązku pozyskiwania potwierdzenia zgłoszenia rejestracyjnego dla celów VAT.
W latach 2011-2013 weszły w życie trzy ustawy o charakterze deregulacyjnym przygotowane w Ministerstwie Gospodarki. Dokonano w nich 284 zmian dotyczących 109 ustaw. Zarówno dotychczasowe, jak i proponowane rozwiązania zostały wprowadzone w oparciu o konkretne problemy pojawiające się przy prowadzeniu działalności gospodarczej i zgłaszane przez przedsiębiorców.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ ksi/