MG: Piechociński - rozbudowa elektrowni Opole potrzebna gospodarce (komunikat)
14.02.2014 14:10, aktual.: 14.02.2014 14:23
...
14.02. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:
"W kreowaniu nowoczesnej polityki energetycznej priorytetem musi być nie tylko ochrona środowiska, lecz także efektywne wykorzystanie naszych własnych, łatwo dostępnych i przewidywalnych zasobów, a zwłaszcza węgla. Nowe bloki w elektrowni Opole będą najlepszym dowodem na przywiązywanie przez nas równej wagi do obu tych priorytetów" - podkreśla wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński z okazji planowanej na sobotę symbolicznej inauguracji rozbudowy opolskiej elektrowni.
Dzięki tej wartej 11 mld zł inwestycji powstaną dwa najnowocześniejsze i najbardziej ekologiczne bloki energetyczne w Europie. Przy łącznej mocy 1800 MW bloki te będą miały bardzo wysoką, sięgającą 46 proc. sprawność wytwarzania energii, która obecnie oscyluje na poziomie ok. 36 proc.
Zdaniem Piechocińskiego, niskoemisyjna gospodarka energetyczna nie oznacza mniejszego wydobycia węgla. Nowe bloki zużywać będą rocznie ok. 4 mln ton węgla, co jest dobra wiadomością dla polskiego górnictwa. Tym bardziej, że inne kraje UE też rozbudowują potencjał bloków energetycznych na węgiel i np. w Niemczech, w ciągu ostatnich trzech lat, oddano do użytku 12 nowych bloków.
Również jako lider koalicyjnego PSL Piechociński od dawna konsekwentnie argumentował, że rozbudowa opolskiej elektrowni jest potrzebna polskiemu systemowi energetycznemu i polskiej gospodarce, choć z rożnych stron zgłaszano w tej sprawie wątpliwości, tak natury ekonomicznej jak ekologicznej.
Tymczasem, z perspektywy bezpieczeństwa energetycznego państwa rozbudowa opolskiej elektrowni ma doniosłe znaczenie. Już bowiem do roku 2016 dojdzie w Polsce do trwałego wyłączenia przestarzałych bloków energetycznych o łącznej mocy 6,5 tys. MW. Elektrownia Opole może także zapewnić energię Dolnemu Śląskowi dzięki projektowanej linii energetycznej od elektrowni do Wrocławia.
Ministerstwo Gospodarki jest przekonane, że nowa inwestycja w elektrowni Opole skutecznie wzmocni bezpieczeństwo energetyczne kraju. Będzie też dużym zastrzykiem nowych możliwości dla rozwoju regionu poprzez ożywienie koniunktury gospodarczej i rynku pracy.
Jednocześnie, dzięki wykorzystaniu w nowych blokach najnowocześniejszych i sprawdzonych technologii, jak odsiarczanie i odpylanie spalin, czy hermetyzacji procesów technologicznych, zmodernizowana opolska elektrownia podniesie jakość polityki ekologicznej, stawiającej nie tylko na redukcję emocji gazów do atmosfery lecz również zrównoważone korzystanie ze środowiska, oszczędność wody i recykling wytwarzanych produktów ubocznych.
Inwestycja w Opolu ma być przy tym opłacalna ekonomicznie i powinna zwrócić się w ciągu 14 lat.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)
kom/ aja/