Trwa ładowanie...
d3yk8vx

MG: Piechociński za obecnym limitem w obrocie gotówkowym (komunikat)

...
Share
d3yk8vx

04.02. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:

Wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński opowiada się za pozostawieniem obecnego limitu obrotu gotówkowego, który wynosi 15 tys. euro.- Zmiana przyzwyczajeń płatniczych przedsiębiorców musi odbywać się poprzez system zachęt, a nie przymusu prawnego - podkreśla wicepremier Piechociński. Jednocześnie popiera zaproponowane przez Koalicję na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego działania edukacyjno-informacyjne dotyczące tej formy płatności.

W "Programie Rozwoju Bezgotówkowego w Polsce na lata 2014-2020" Koalicja na Rzecz Obrotu Bezgotówkowego proponuje, aby obowiązek płatności w formie bezgotówkowej funkcjonował już od kwoty 1 tys. euro. Tej zmiany nie rekomenduje Ministerstwo Gospodarki, opierając się również na opinii przedsiębiorców i instytucji otoczenia biznesu (m.in. Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, Krajowej Izby Gospodarczej).

d3yk8vx

Przeprowadzone konsultacje wskazują, że obniżenie limitu stworzy kolejne bariery biurokratyczne dla małych i średnich przedsiębiorstw, które preferują rozliczanie w gotówce. Firmy muszą bowiem założyć konto bankowe i odprowadzać opłaty na rzecz banku. Dodatkowe koszty wywołują usługi zlecenia przelewów, gdyż prowizje pobierane przy transakcjach przez banki są nadal bardzo wysokie. Ponadto dostęp do gotówki jest przesunięty w czasie ze względu na okres trwania operacji bankowej. Kolejną przeszkodę może być także utrudniony dostęp do bankomatów i placówek bankowych.

Proponowane rozwiązanie, wbrew założeniu "Programu Rozwoju Bezgotówkowego", może nie przynieść efektu w postaci ograniczania "szarej strefy", gdyż na jej rozmiar wpływa wiele czynników. Są to m.in. nadmierne obowiązki administracyjne, zbyt wysokie obciążenia podatkowe czy parapodatkowe. - Priorytetem Ministerstwa Gospodarki jest zwiększanie swobody działalności gospodarczej i w tym zakresie popieramy wszelkie formy upowszechniania obrotu bezgotówkowego - dodaje wicepremier Piechociński.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ ksi/

d3yk8vx

Podziel się opinią

Share
d3yk8vx
d3yk8vx