MG: spotkanie min. Pawlaka z przedstawicielami EKES (komunikat)
...
13.07.2011 | aktual.: 13.07.2011 15:23
13.07. Warszawa - Ministerstwo Gospodarki informuje:
- Chcemy budować Europę silną gospodarczo i społecznie zintegrowaną. Dlatego musimy wzmocnić pozycję Unii na arenie międzynarodowej i zwiększyć poparcie dla jej działań wśród obywateli - powiedział wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak na spotkaniu z przedstawicielami Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego (EKES). 13 lipca 2011 r. w Brukseli wicepremier w ramach Komitetu omówił priorytety gospodarcze polskiej prezydencji.
Wicepremier Pawlak podkreślił, że Unia to przede wszystkim 500 milionów obywateli, którzy oczekują sprawnego i skutecznego działania na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego. - Dlatego pełni energii i wiary w europejską solidarność, chcemy w gronie 27 państw członkowskich stawić czoła problemom, z którymi boryka się obecnie wspólnota europejska - dodał.
Szef resortu gospodarki przypomniał, że w ramach priorytetu Integracja Europejska celem polskiej prezydencji, będzie rozwój rynku wewnętrznego, tak, aby firmy mogły w pełni z niego korzystać. - Wspólny rynek wewnętrzny to czołowe osiągnięcie procesu integracji europejskiej. Jestem przekonany, że jego pogłębianie pomoże Unii wrócić na ścieżkę wzrostu gospodarczego - powiedział.
Zwrócił uwagę, że w tym zakresie, działania polskiej prezydencji skupią się przede wszystkim na rozwoju handlu elektronicznego oraz budowie jednolitego rynku cyfrowego. W opinii wicepremiera ok. 60 proc. transakcji on-line nie dochodzi w Europie do skutku, głównie ze względu na bariery prawne. Dlatego polska prezydencja będzie pracować nad projektem Komisji Europejskiej w zakresie prawa kontraktowego, który mógłby stworzyć 28. Reżim prawny (tzw. blue button). - Taki instrument znacznie ułatwi zawieranie umów sprzedaży na rynku wewnętrznym i przede wszystkim uprości transakcje internetowe dla 500 mln konsumentów i europejskich przedsiębiorców - wyjaśnił wicepremier.
Zdaniem wicepremiera Pawlaka Europa może także zyskać na otwartości. - Będziemy dążyć do dalszego rozszerzania Unii i rozwoju współpracy z państwami sąsiedzkimi - zapowiedział. - Dzięki budowie stref wolnego handlu z państwami Partnerstwa Wschodniego, powiększy się strefa objęta zasadami i regulacjami unijnymi, a rynek wewnętrzny zyska nowych konsumentów - dodał.
Wicepremier Waldemar Pawlak przekonywał również, że ważnym krokiem dla zwiększenia bezpieczeństwa Europy jest wzmocnienie zewnętrznej polityki energetycznej. - Pozycja Unii wobec głównych producentów, konsumentów i państw tranzytowych surowców energetycznych może być zdecydowanie silniejsza - ocenił. - Jeśli Unia będzie sprawniej funkcjonowała w międzynarodowym środowisku energetycznym, możemy liczyć na oszczędności i lepsze warunki do rozwoju gospodarczego - dodał. Przypomniał, że tym kwestiom będzie poświęcone m.in. nieformalne spotkanie ministrów UE ds. energii we wrześniu we Wrocławiu, po którym w listopadzie planowane jest wypracowanie i przyjęcie konkluzji Rady ds. Energii.
Wiceszef rządu docenił także rolę EKES-u w kształtowaniu polityki unijnej jako instytucji reprezentującej społeczeństwo obywatelskie. - Jestem przekonany, że współpraca z Komitetem przyczyni się do sukcesu polskiej prezydencji - podkreślił wicepremier Pawlak.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) został ustanowiony na mocy traktatów rzymskich w 1957 roku. W jego skład wchodzą przedstawiciele organizacji pracodawców, pracowników oraz innych podmiotów reprezentujących społeczeństwo obywatelskie w państwach członkowskich. EKES jest organem doradczym Unii Europejskiej, w szczególności w sferze społeczno-gospodarczej, obywatelskiej, zawodowej i kulturalnej.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ stav/