Trwa ładowanie...

Miejsca pracy i sporty motorowe wśród priorytetów aglomeracji

Gospodarka i tworzenie miejsc pracy, turystyka i promocja, gospodarka
odpadami, ochrona przeciwpowodziowa i sporty motorowe - to zagadnienia, którymi na początek zajmie
się powołana pod koniec czerwca przez 21 samorządów aglomeracja opolska.

Miejsca pracy i sporty motorowe wśród priorytetów aglomeracjiŹródło: PAP / na zdjęciu prezydent Opola, Ryszard Zembaczyński
dax5gru
dax5gru

Gospodarka i tworzenie miejsc pracy, turystyka i promocja, gospodarka odpadami, ochrona przeciwpowodziowa i sporty motorowe - to zagadnienia, którymi na początek zajmie się powołana pod koniec czerwca przez 21 samorządów aglomeracja opolska.

Pięć grup roboczych, które zajmą się konkretnymi zadaniami - gospodarką; turystyką i promocją; gospodarką odpadami; sportami motorowymi oraz koordynacją wszystkich prac powołanych zostało w środę na pierwszym spotkaniu aglomeracji opolskiej.

Uczestnicy spotkania - prezydent miasta Opola, burmistrzowie Krapkowic, Ozimka i Gogolina oraz wójt Dobrzenia Wielkiego, członkowie grupy koordynującej - wskazali też trzy główne priorytety, nad których realizacją mają do końca tego roku pracować samorządy skupione w aglomeracji opolskiej. Są to: umocnienie organizacyjne i stworzenie struktur aglomeracji, zinwentaryzowanie ofert dla potencjalnych inwestorów oraz sprawy przeciwpowodziowe.

Jak wyjaśniał dziennikarzom na konferencji prasowej po posiedzeniu grupy prezydent Opola Ryszard Zembaczyński grupa gospodarcza jeszcze w tym roku powinna się zająć zinwentaryzowaniem wszystkich miejsc na terenie aglomeracji, które można oferować potencjalnym inwestorom.

dax5gru

Naczelnik wydziału gospodarki opolskiego ratusza Maciej Wujec poinformował, że na dobry początek wśród oferowanych biznesowi terenów znajdzie się 109 ha gruntów znajdujących się w gminie Dąbrowa, w pobliżu autostrady A4, przy skrzyżowaniu dróg krajowych. "Teren nadaje się nie tylko dla usług, ale też dla cięższego przemysłu. Inwestor w związku ze specjalną strefą ekonomiczną będzie tu mógł liczyć na wysokie ulgi podatkowe" - stwierdził Wujec.

Wśród planów aglomeracji jest również znalezienie terenów, na których mógłby powstać np. tor dla fanów sportów motorowych. "Okazuje się, że jest u nas duże zainteresowanie taką właśnie formą aktywności" - zaznaczył Ryszard Zembaczyński.

Prezydent Opola tłumaczył też, że aglomeracji opolskiej potrzebna jest promocja największych turystycznych atutów. "Trzeba ją przygotować tak, by turystę poprowadzić i pokazać gdzie i co zobaczyć, gdzie zjeść a gdzie się rozerwać" - stwierdził Zembaczyński.

Samorządowcowi z Opola wtórował burmistrz Gogolina Joachim Wojtala. "Razem będzie nam łatwiej i taniej zaoferować kompleksowy produkt turystyczny albo wypromować tereny inwestycyjne" - skwitował Wojtala.

dax5gru

Aglomerację stworzyły pod koniec czerwca: Opole, Chrząstowice, Dąbrowa, Dobrzeń Wielki, Gogolin, Izbicko, Komprachcice, Krapkowice, Lewin Brzeski, Łubniany, Murów, Niemodlin, Ozimek, Popielów, Prószków, Strzeleczki, Tarnów Opolski, Tułowice, Turawa, Walce i Zdzieszowice. Na terenach podlegających samorządom, które ją stworzyły, mieszka prawie 350 tys. osób.

dax5gru
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dax5gru