Trwa ładowanie...

Mieszkanie dla katolika. Tanio!

Na warszawskich Bielanach powstaje pierwsze osiedle dedykowane wielodzietnym rodzinom katolickim. To prywatna inicjatywa jednego z deweloperów.

Mieszkanie dla katolika. Tanio!Źródło: AFP, fot: KAVEH ROSTAMKHANI
d14j5qx
d14j5qx

Jak informuje Polskie Radio, za powstanie osiedla odpowiada tajemniczy deweloper, ojciec szóstki dzieci (wkrótce siedmiu). Znajdzie się tam 47 mieszkań, a pierwsze z nich mają być oddane już zimą. Nie będą ogrodzone. Ceny lokali? Korzystne. Mieszkania mają być sprzedawane poniżej wartości rynkowej (średnia cena ofertowa metra kwadratowego na Bielanach to 7800 zł), ale wciąż nie wiadomo, ile mają kosztować.

- Stawki są ukryte - mówi o cenie mieszkań Waldemar Wasiewicz, ojciec ośmiorga dzieci, który wraz z rodziną zamieszka na osiedlu.

Jak wynika z informacji, do których dotarła WP.PL, ceny mieszkań wynoszą ok. 6,5 tys. zł za metr kwadratowy. Przykładowa cena mieszkania 88,55 mkw. to 607 434,55 zł wraz z miejscem parkingowym.

Wirtualna Polska dowiedziała się, że tajemniczy deweloper to firma Koneksim, a osiedle ma być zlokalizowane na warszawskich Młocinach przy ulicy Encyklopedycznej 1.

d14j5qx

Pierwszeństwo przy zakupie mieszkań będą miały osoby związane z ruchami kościelnymi.

- Bez wątpienia potrzeba życia w takiej wspólnocie idealnej jest naturalna - ocenia socjolog Marcin Zarzecki z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Szczególnie w czasach kryzysu wartości, więzi interpersonalnych i braku stabilności ekonomicznej taka wspólnota może być dla ludzi ostoją.

- To przede wszystkim jest bardzo fajny pomysł ze względu na to, że pozwala ludziom, którzy dotąd marzyli o mieszkaniu, nie zmagać się z bardzo trudnym rynkiem nieruchomości, z wypracowywaniem zysku dla deweloperów - mówi Polskiemu Radiu publicysta Szymon Hołownia.

Jego wątpliwość budzi jednak selekcja potencjalnych lokatorów pod względem światopoglądowym oraz wychowywanie dzieci pod kloszem. Wątpliwości mogą budzić również inne kwestie. Co wówczas, gdy rodzina wielodzietna postanowi sprzedać mieszkanie lub je wynająć, np. imprezującym studentom? Albo rodzina do tej pory wierząca odwróci się od wiary katolickiej?

d14j5qx

Podwarszawski Józefów z kolei przyciąga rodziny, których dzieci chodzą do przedszkola, podstawówki i gimnazjum założonych przez stowarzyszenie Sternik, związane z Opus Dei. Przyciągnęło tam ono już ponad 500 rodzin i tysiąc dzieci.

Mieszkanie w Józefowie nie jest jednak dla osób biedniejszych. W ciągu ostatnich lat ceny gruntów poszły znacząco w górę - również ze względu na wzrastające zainteresowanie nieruchomościami wśród rodzin katolickich. Obecnie średnia cena to 400 zł za metr kwadratowy działki. Koszt domu to nawet milion złotych.

Jak widać, w dzisiejszych czasach zapotrzebowanie na miejsca, gdzie osoby wierzące mogą wychowywać swoje potomstwo w ściśle określonym duchu, wpajając ważne dla nich wartości, jest spore. Niewykluczone, że możemy wkrótce zobaczyć więcej podobnych projektów. Czy się sprawdzą? Czas pokaże.

d14j5qx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d14j5qx