Trwa ładowanie...

Mieszkanie+. Ruszają konsultacje publiczne

2 października ruszają konsultacje publiczne pierwszych lokalizacji mieszkań z programu Mieszkanie+ - poinformowało ministerstwo infrastruktury i budownictwa. Pierwsze spotkania odbędą się w Bydgoszczy, Opolu, Lublinie i Szczecinie.

Mieszkanie+. Ruszają konsultacje publiczneŹródło: WP.PL
d3ldgln
d3ldgln

Pierwsze spotkanie konsultacyjne odbędzie się 2 października w Bydgoszczy, a kolejne: 9 października w Opolu, 18 października w Lublinie i 30 października w Szczecinie. W każdym z miast wojewodowie zaprosili do konsultacji samorządowców, żeby poznać ich oczekiwania związane z funkcjonowaniem i działaniem Krajowego Zasobu Nieruchomości - dodał resort.

W konsultacjach, które odbędą się w każdym województwie, mogą uczestniczyć przedstawiciele wszystkich samorządów lokalnych: powiatowych i gminnych. - Chodzi o to, żeby z szansy na mieszkania, które będą powstawały przy udziale Krajowego Zasobu Nieruchomości mogły skorzystać zarówno gminy, w których są nieruchomości Skarbu Państwa już przygotowane pod budownictwo mieszkaniowe, jak również gminy, które mają własne działki budowlane albo uzbrojone i potrzebują kapitału na budowę mieszkań - wyjaśnił rzecznik prasowy resortu budownictwa Szymon Huptyś.

KZN będzie poszukiwał odpowiednich pod budownictwo mieszkaniowe działek i chce poznać opinie gmin dotyczące lokalizacji mieszkań z opcją dojścia do własności. Zdaniem MIB dla najemców - przyszłych właścicieli - to bardzo atrakcyjna oferta najmu o czynszu normowanym (maksymalny ustalony dla danej lokalizacji przez rozporządzenie rządu). Takie mieszkanie będzie można długoterminowo wynajmować lub wykupić.

Zobacz też: Mieszkanie+. Gdzie, kiedy i dla kogo?

Jak wyjaśnił rzecznik, celem konsultacji jest uzyskanie akceptacji gmin dla konkretnych lokalizacji. - Chodzi o to, żeby powstające budynki dobrze komponowały się z otoczeniem, ich funkcjonowanie nie powodowało obciążenia finansowego gmin i aby były akceptowane przez lokalne społeczności - powiedział. Dodał, że tam gdzie jeszcze samorządy nie zgłosiły zainteresowania programem, samorządowcy będą mogli uzyskać opinie swoich mieszkańców dotyczące potrzeby skorzystania z takiej oferty.

d3ldgln

4 września 2017 r. szef MIB zwrócił się do wojewodów z prośbą, aby wystąpili do gmin o rozważenie przez nie możliwości przystąpienia do spółek celowych tworzonych z udziałem KZN.

Gminy mogą wskazać nieruchomości, które mogłyby zostać wniesione do takich spółek z przeznaczeniem na realizację inwestycji mieszkaniowych (budowa mieszkań na wynajem o czynszu normowanym lub lokali wchodzących w skład mieszkaniowego zasobu gminy). Gminy muszą także dostarczyć informację, czy nieruchomości te są przygotowane np. pod względem uzbrojenia technicznego do realizacji takich inwestycji. Dzięki temu KZN będzie mógł szybciej rozpocząć prace.

Resort podkreślił, że "z uwagi na sezonowość robót budowlanych, szybkie przekazanie informacji umożliwi rozpoczęcie robót budowlanych już wiosną 2018 r., a w przypadku nieruchomości budynkowych, nawet w 2017 r.".

W przypadku gdy gmina jest zainteresowana nawiązaniem współpracy z KZN w formie spółki celowej i dysponuje nieruchomością lub nieruchomościami możliwymi do wykorzystania na ten cel, powinna uzupełnić wzór informacji dotyczący formalnie wykazu nieruchomości Skarbu Państwa.

autor: Katarzyna Fiuk, Mariusz Polit edytor: Anna Mackiewicz

d3ldgln
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3ldgln