Miliony euro na pomoc dla szukających pracy
41 mln euro przeznaczy w latach 2005-2006
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) na programy dla
osób poszukujących pracy. Przedstawiciele PARP oceniają, że z
czwartej i ostatniej już edycji programu "PHARE - Rozwój Zasobów
Ludzkich" może skorzystać 20 tys. osób.
03.08.2005 | aktual.: 03.08.2005 18:02
Jak poinformowali w środę na konferencji prasowej przedstawiciele PARP, czwarta edycja liczy sześć programów, z których trzy będą realizowane po raz pierwszy. Programy te powinny być zakończone i rozliczone do końca przyszłego roku.
Jeden z nowych programów jest skierowany do osób po pięćdziesiątce. Oprócz szkoleń, program przewiduje pomoc finansową dla tych, którzy zarejestrują działalność gospodarczą. Pomoc oznacza sfinansowanie 50 proc. kosztów zakupu wyposażenia oraz refundację składek ZUS przez 6 miesięcy. Maksymalna kwota dotacji to 10 tys. euro.
Druga nowość to program skierowany do absolwentów szkół artystycznych. Będą oni mogli skorzystać z pomocy specjalistów i szkoleń dotyczących prowadzenia własnej firmy. Ma to zachęcić absolwentów tych szkół do tworzenia nowych miejsc pracy i inwestowania.
Trzecia nowość to popularyzacja tzw. zwolnień monitorowanych. Wiążą się one ze wsparciem zwalnianych pracowników (zaplanowanie przeprowadzenia zwolnień, szkolenia dla pracowników, rozmowy z potencjalnymi pracodawcami, zachęcające do zatrudnienia zwalnianych pracowników).
Do bezrobotnej młodzieży adresowana jest kolejna już edycja programu "Alternatywa". Dla każdego korzystającego z programu oferowane będą m.in. szkolenia oraz staże.
Kontynuowany ma być również program wspierający szkoły zawodowe. Nauczyciele z tych szkół będą mogli skorzystać ze szkoleń w zakresie prowadzenia zajęć o przedsiębiorczości, a placówki będą mogły wzbogacić się o nowoczesny sprzęt.
Kolejny program - integracji społecznej - jest skierowany do byłych więźniów, młodocianych przestępców po pobycie w zakładzie poprawczym, osób z lekkim upośledzeniem, uchodźców, repatriantów, czyli tych, którym szczególnie trudno znaleźć pracę.
Wszystkie programy będą realizowane przez firmy, organizacje lub instytucje wyłonione w drodze przetargu lub konkursu. To właśnie na takim wykonawcy spoczywa obowiązek dotarcia z informacją o możliwości skorzystania z programu do zainteresowanych osób. PARP liczy też w tej sprawie na urzędy pracy.