Trwa ładowanie...
Leszek Miller

Miller: Polska ma duże szanse na ponad 400 mld zł z unijnego budżetu

Polska ma duże szanse na uzyskanie w budżecie UE na lata 2014-2020 ponad 400 mld zł, wliczając w to wydatki na rolnictwo; kluczowe będą rozmowy z Niemcami i Francją - ocenił szef SLD Leszek Miller w Gliwicach.

Share
Miller: Polska ma duże szanse na ponad 400 mld zł z unijnego budżetu
Źródło: PAP/Paweł Supernak
d3in3wr

- Sytuacja nie jest tak dramatyczna, jak ją się przedstawia. W każdym razie sygnały, które płyną z Brukseli o tym nie świadczą - powiedział Miller na konferencji prasowej. Zastrzegł, że nie wiadomo, jaki będzie ostateczny kompromis ws. cięć budżetowych.

- Dzisiaj słyszę, że jest decyzja, by wydatki na fundusz spójności były w granicach 2,4 proc. PKB danego kraju. Gdyby te propozycje się utrzymały, to te obiecane przez premiera 300 mld zł byłoby w zasięgu ręki - powiedział Miller.

Jeśli do tego dołożyć wydatki na politykę rolną, Polska dostałaby kolejne 130 mld zł, co byłoby "przyzwoitym budżetem" - uważa lider SLD. - Pytanie tylko, czy propozycje Komisji Europejskiej zostaną utrzymane i o to - jak rozumiem - premier będzie walczył i zabiegał - wskazał.

d3in3wr

Szef Sojuszu uważa, że bardzo ważne są konsultacje z Niemcami - największym płatnikiem netto - oraz Francją, która także ma olbrzymi wpływ na unijne decyzje. - Dobrze się składa, bo do Polski przyjeżdża prezydent (Francois) Hollande - zauważył Miller.

Wspominał, że były prezydent Jacques Chirac powiedział mu przed laty, że "w europejskim zaprzęgu Niemcy są koniem, a Francja jest woźnicą". - Nie wiem, czy to dla Niemców sympatyczne określenie, ale tak to mniej więcej wygląda i trzeba się zarówno porozumieć z koniem, jak i z woźnicą. Jeżeli premierowi Tuskowi się to uda, to sądzę, że nawet jeśli będą cięcia, to nie będą one jakieś dramatyczne - podsumował Miller.

d3in3wr

Podziel się opinią

Share
d3in3wr
d3in3wr