Ministerstwo Środowiska ws. kampanii zachęcającej do oszczędzania energii (komunikat)
...
21.10.2013 | aktual.: 21.10.2013 14:38
21.10. Warszawa - Ministerstwo Środowiska informuje:
Z badań świadomości ekologicznej mieszkańców Polski (badanie Ministerstwa Środowiska 2012) wynika, że chcemy oszczędzać energię, ale nie zawsze wiemy, jak to skutecznie robić. Dlatego ruszająca dziś kampania Ministerstwa Środowiska poświęcona jest oszczędzaniu energii w domu.
W jej ramach w największych ogólnopolskich stacjach telewizyjnych emitowane będą humorystyczne spoty, w których wystąpił Stanisław Tym. Aktor zachęca w nich do prostych, codziennych zachowań, które przekładają się na oszczędzanie ciepła w mieszkaniu i tym samym pozwalają zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
- Mniej zużytej energii potrzebnej na ogrzanie mieszkań to mniejsza emisja gazów cieplarnianych, a to z kolei zysk w postaci czystszego powietrza i lepszego zdrowia dla każdego z nas. To także korzyść dla naszego portfela w postaci niższych rachunków za ogrzewanie. Oszczędzając energię oszczędzamy więc podwójnie - zyskujemy i my, i środowisko - przekonuje Marcin Korolec, minister środowiska.
Spoty można obejrzeć także na kanale Ministerstwa Środowiska na YouTube.
Ogrzewanie stanowi blisko 70 proc. energii zużywanej w domu. Tymczasem energię cieplną możemy oszczędzać na wiele sposobów. Przykład? Często wystarczą najprostsze czynności: odsłonięcie kaloryferów, tak żeby korzystać w pełni z ich mocy, krótkie i intensywne wietrzenie, zamiast wietrzenia przez cały czas przy jednocześnie rozkręconych kaloryferach, przykręcanie kaloryferów kiedy wyjeżdżamy na dłużej, obniżenie temperatury w pomieszczeniach, w których rzadziej przebywamy.
W 2014 roku Ministerstwo Środowiska planuje kontynuację kampanii dotyczącej oszczędzania ciepła, skierowanej tym razem m.in. do inwestorów, wspólnot mieszkaniowych i architektów. Będzie ona informować o rozwiązaniach energooszczędnych i odnawialnych źródłach energii, które można zastosować przy budowie domu lub remoncie mieszkania.
Kampania współfinansowana ze środków funduszy EOG pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/