Trwa ładowanie...
d2y8atr

Ministrowie rolnictwa Polski i Litwy: zmienić unijną politykę rolną

Ministrowie rolnictwa Polski i Litwy uważają, że obecna polityka rolna Unii Europejskiej jest niekorzystna dla nowych krajów UE. Opowiadają się za jej zmianą w latach 2013-2020.

Share
d2y8atr

Ministrowie Marek Sawicki i Kazys Starkevicius uczestniczyli w czwartek w Forum Rolniczym w Sejnach (Podlaskie) na pograniczu polsko-litewskim. Podczas forum podsumowali pięć lat polskiego i litewskiego rolnictwa w UE.

_ Niższe dopłaty dla polskich rolników powodują, że nasze gospodarstwa są mniej konkurencyjne na rynku. Musimy to zmienić. To nasze podstawowe zadanie i to zrobimy _- powiedział podczas sejneńskiego forum Sawicki. Dodał jednak, że pomimo tych zróżnicowań polskie rolnictwo i tak skorzystało z wejścia do Unii, a wiele gospodarstw nie jest gorszych od gospodarstw w krajach zachodnich.

Litewski minister rolnictwa powiedział PAP, że oczekuje "ujednolicenia unijnej pomocy dla rolników zarówno starej, jak i nowej Unii". Dodał, że tak jak polski minister, będzie szukał w Europie sojuszników tej sprawy.

Według Sawickiego Polska powinna do 2011 roku, kiedy to ma przejąć przewodnictwo we Wspólnocie, uzgodnić zmiany w polityce rolnej UE na korzystniejsze dla siebie.

Sawicki weźmie jeszcze w czwartek udział w Forum Polska Spółdzielczość Mleczarska w Augustowie, gdzie będzie dyskutował w producentami mleka o ich problemach.

d2y8atr

Podziel się opinią

Share
d2y8atr
d2y8atr