Trwa ładowanie...

Młodzi lekarze ofiarami chaosu w resorcie

Młodzi lekarze do 30 września muszą wybrać specjalizację. Ministerstwo Zdrowia ma obowiązek ogłosić listę wolnych miejsc na tzw. etaty rezydenckie na 21 dni przed końcowym terminem składania wniosków. Listy jednak ciągle nie ma - alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Młodzi lekarze ofiarami chaosu w resorcie
Źródło: Jupiterimages
d3jkrb2

Lekarze sami dzwonią do ministerstwa, żądając informacji, ile będzie etatów i w których szpitalach. Bez skutku. Według "DGP", chaos panuje także w wojewódzkich centrach zdrowia publicznego, w których lekarze mają składać wnioski o etat rezydencki.

Problem jest poważny, bo nie chodzi jedynie o zatrudnienie dla młodych lekarzy, ale o cały system kształcenia specjalistów, których od lat dramatycznie brakuje. W szczególnie złej sytuacji jest pediatria, gdzie na 8,5 mln dzieci przypada zaledwie 6 tys. specjalistów.

- Ustalamy pieniądze na etaty rezydenckie z Ministerstwem Finansów, a także resortem pracy, który finansuje rezydentury. Mam nadzieję, że do końca tygodnia opublikujemy listę wolnych miejsc i lekarze będą mieli jeszcze kilka dni na złożenie wniosków - mówi "DGP" szef departamentu nauki i szkolnictwa wyższego w Ministerstwie Zdrowia Roman Danielewicz.

d3jkrb2

Podziel się opinią

Share
d3jkrb2
d3jkrb2