Mniej biurokracji dla firm dokonujących tzw. eksportu pośredniego
NSA uważa, że firmy dokonujące tzw. eksportu pośredniego mogą posługiwać się dokumentacją elektroniczną zamiast papierowej. To oznacza dla nich mniej biurokracji - poinformował doradca podatkowy z kancelarii Grynhoff Woźny i Wspólnicy Sebastian Gumiela.
29.05.2010 | aktual.: 29.05.2010 11:13
Gumiela poinformował PAP, że w ubiegłym tygodniu Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie orzekł (sygn. wyroku I FSK 953/09), iż dokumentacja związana z tzw. eksportem pośrednim powinna być generowana i przesyłana elektronicznie, ponieważ przyspiesza to oraz ułatwia prawidłowy obieg dokumentów dotyczących eksportu. Według sądu, posługiwanie się dokumentami papierowymi może następować jedynie w sytuacjach wyjątkowych.
Orzeczenia ma istotne znaczenie dla firm zajmujących się eksportem pośrednim. Chodzi o sytuacje, w których np. polski producent sprzedaje swoje produkty innej firmie z UE, np. niemieckiej, a ta dokonuje eksportu poza Unię. Cała transakcja odbywa się w Polsce, a przedsiębiorstwo niemieckie jest w takiej sytuacji pośrednikiem i eksporterem.
- Aby polska firma mogła skorzystać z zerowej stawki VAT, którą stosuje się przy eksporcie, musi mieć potwierdzenie wywozu towaru poza obszar celny wspólnoty. Problem polega na tym, że on już nie występuje przed polskimi organami celnymi, bo w tym przypadku odpraw dokonuje podmiot niemiecki. To on dostaje potwierdzenie wywozu - wytłumaczył doradca podatkowy.
Poinformował, że w takiej sytuacji pośrednicy wysyłają polskim producentom elektroniczny komunikat potwierdzający wywóz. Organy celne uważają jednak, że to jest nieprawidłowe, bo poprawności takiego dokumentu nie można zweryfikować. Żądają od producentów uzyskania papierowego wydruku komunikatu potwierdzonego przez urząd celny pieczęcią i podpisem. W przeciwnym razie polska firma nie może skorzystać z zerowego VAT. - Zresztą często urzędy odmawiają wydania komunikatu, twierdząc, że nie ma do tego podstawy prawnej. To oznacza konieczność zastosowania 22 proc. stawki VAT - zwrócił uwagę Gumiela.
- NSA unał, że firma wysyłająca towary w procedurze eksportu pośredniego może posługiwać się potwierdzeniem wywozu w formie elektronicznej i ten dokument jest wystarczający. Orzeczenie znacznie uprości procedury związane z eksportem pośrednim, będzie dużym ułatwieniem dla przedsiębiorstw dokonujących takich transakcji - ocenił Gumiela.
Dodał, że według sądu nakazywanie podatnikom uzyskiwania wydruków opatrzonych pieczęcią i podpisem właściwego organu jest sprzeczne z przepisami prawa Unii Europejskiej, które Polska jest obowiązana stosować.