MNiSW: Polska wśród liderów badań nad grafenem (komunikat)

...

18.12. Warszawa - MNiSW informuje:

Ruszyła produkcja i sprzedaż internetowa polskiego grafenu. - Po raz pierwszy tak szybko potrafiliśmy spiąć potęgę wynalazku, energię finansistów oraz pomoc państwa - mówił podczas uroczystości w Agencji Rozwoju Przemysłu premier Donald Tusk. - To znakomity przykład dobrej i skutecznej współpracy nauki i gospodarki - podkreślała minister nauki prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Przedsięwzięcie spółki Nano Carbon, należącej do Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) i miedziowego koncernu KGHM, to pierwsza w Polsce udana próba komercjalizacji grafenu, wykorzystująca dorobek polskiej placówki naukowej - Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych (ITME).

- Polscy naukowcy potrafią szybko reagować i nadążać za światową czołówką. Grafenowy projekt jest tego dowodem - mówiła prof. Lena Kolarska-Bobińska. - Ten projekt oprócz odwagi przekraczania granic, jaką mają polscy naukowcy, odwagi w inwestowaniu pieniędzy w naukę, wymagał też odwagi zaangażowania się w niego wielu instytucji - dodała.

Grafen jest nazywany "cudownym materiałem XXI wieku". Ta wyjątkowa forma węgla ma wiele zastosowań, zwłaszcza w przemyśle elektronicznym oraz medycynie.

W rok po tym, jak badacze z uniwersytetu w Manchesterze za swoje badania nad grafenem otrzymali Nagrodę Nobla, polscy naukowcy z ITME wynaleźli jego nowatorską metodę wytwarzania na węgliku krzemu. Od 2011 r. objęta jest też ona międzynarodowym patentem. Dziś ruszył sklep internetowy, za pośrednictwem którego można nabyć tę unikalną formę węgla.

- Dzięki staraniom Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego strumienie pieniędzy będą coraz lepiej przekazywane polskim naukowcom. To wszystko układa się w pewien krajobraz, którego "latarnikiem" jest ten projekt - powiedział premier Donald Tusk.

Do tej pory na badania nad grafenem Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) przeznaczyło 60 mln zł w ramach programu Graf-Tech. W październiku 2013 r. wystartował też Program EU Graphene Flagship (GF) z budżetem 1 mld euro. W skład konsorcjum realizującego ten flagowy europejski projekt wchodzi zespół badaczy z Instytutu Technologii Materiałów Elektronicznych.

- Realizujecie państwo nie tylko nasze marzenie o gospodarce opartej na wiedzy, ale też budzicie nadzieję wielu ludzi na poprawę ich jakości życia - podkreślała prof. Lena Kolarska-Bobińska.

Jak poinformował dziś Wojciech Dąbrowski, prezes ARP, produkcja grafenu dla potrzeb sektora badawczo-rozwojowego pozwoli zintensyfikować prace nad jego zastosowaniem w różnych dziedzinach gospodarki. Jest również pierwszym etapem budowy Centrum Grafenowego integrującego działania w obszarze badań naukowych, kształcenia kadr oraz transferu technologii.


Grafen to wyjątkowa forma węgla sto razy mocniejsza niż stal, elastyczna, przezroczysta, przewodząca ciepło szybciej niż robi to srebro, a prąd - szybciej niż robi to krzem. Ta materia o grubości zaledwie jednego atomu uchodzi za jedyną w przyrodzie, która posiada tylko dwa wymiary: długość i szerokość.

Dzięki uczonym europejskim stosowanie grafenu stało się możliwe w 2004 r., a substancja ta może stać się cudownym materiałem XXI w., podobnie jak było w przypadku tworzyw sztucznych w wieku XX. Dzięki polskim naukowcom jesteśmy dziś znacznie bliżej możliwości jego produkcji na skalę przemysłową.

Badania nad grafenem stają się inspiracją dla nowych rozwiązań technicznych w różnych dziedzinach życia i gospodarki. Oczekiwane są rozliczne zastosowania, zwłaszcza w przemyśle elektronicznym oraz medycynie.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ aja/

Źródło artykułu:PAP
technologiegospodarkaspółka

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)