Trwa ładowanie...
dptnnwl

MNiSW: spotkanie min. Kudryckiej z przewodniczącą CERN (komunikat)

...

dptnnwl
dptnnwl

17.10. Warszawa - Biuro Prasowe MNiSW informuje:

Minister nauki prof. Barbara Kudrycka spotkała się z prof. Agnieszką Zalewską, wybraną na przewodniczącą Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych.

Głównym tematem rozmowy były wyzwania jakie stoją przed nową przewodniczącą CERN. Prof. Zalewska jest pierwszą kobietą, która obejmie to stanowisko oraz pierwszym w historii przewodniczącym pochodzącym z kraju Europy Środkowo-Wschodniej.

- Ten wybór to wyraz ogromnego uznania dla niepodważalnych dokonań naukowych prof. Zalewskiej. Mam ogromną nadzieję, że ten przykład pomoże naszym wybitnym naukowcom uwierzyć, że każdy z nich może osiągnąć wiele na forum europejskim i światowym - podkreślała po ogłoszeniu wyniku głosowania minister nauki i szkolnictwa wyższego.

dptnnwl

Prof. Zalewska jest od lat zaangażowana w badania realizowane w CERN oraz funkcjonowanie i rozwój tej organizacji. Na stanowisko przewodniczącej Rady CERN została wybrana we wrześniu. Oficjalnie obejmie stanowisko 1 stycznia 2013 roku.

Zachęcamy do lektury wywiadu z prof. Agnieszką Zalewską, dostępnego na stronach Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego http://www.nauka.gov.pl/?id=2777


Istniejący od 1954 r. ośrodek badawczy CERN był pierwszą wspólną europejską inicjatywą, która stała się wzorem we współpracy międzynarodowej. Do CERN należy dziś 20 europejskich państw. W laboratoryjnym kompleksie na granicy Francji i Szwajcarii pracuje ponad osiem tysięcy naukowców, techników, inżynierów czy pracowników administracji, reprezentują oni 80 różnych narodowości. Wśród nich jest ponad 230 naukowców i inżynierów z Polski. Tylko w uruchomieniu Wielkiego Zderzacza Hadronów w ciągu ostatnich kilku lat uczestniczyło ponad stu Polaków. Do największych osiągnięć CERN należy m.in. odkrycie prądów neutralnych, czy wynalezienie stron www. 4 lipca 2012 roku uczeni z ośrodka pod Genewą ogłosili kolejny naukowy przełom - zidentyfikowali nową cząstkę elementarną, bozon Higgsa.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

dptnnwl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dptnnwl