Trwa ładowanie...

Mobilni, czyli młodzi i wykształceni

W 2010 roku największą skłonność do mobilności przestrzennej wykazywali w Europie Belgowie
i Brytyjczycy. Na drugim końcu zestawienia znaleźli się natomiast obywatele krajów południowych i nowych państw członkowskich: Grecy, Słoweńcy i Rumuni. Do grupy państw o bardzo małej mobilności pracowników trafiła również Polska.

Share
Mobilni, czyli młodzi i wykształceni
d1d95iw

Największą skłonność do mobilności przestrzennej wykazywali w Europie Belgowie i Brytyjczycy. Na drugim końcu zestawienia znaleźli się natomiast obywatele krajów południowych i nowych państw członkowskich: Grecy, Słoweńcy i Rumuni. Do grupy państw o bardzo małej mobilności pracowników trafiła również Polska.

Mobilność polskich pracowników, choć niewielka na tle krajów europejskich, poprawia się jednak w ostatnich latach. Potwierdzają to Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL). Odsetek osób dojeżdżających do pracy w ogólnej liczbie pracujących wzrósł w latach 2008-2010 o niespełna 2 proc. i wyniósł 64,5 proc.

Mobilność przestrzenna nie jest oczywiście jednakowa wśród Polaków. Jedną z kluczowych cech wpływających na zróżnicowanie mobilności jest wiek. Najbardziej skłonni do dojeżdżania do pracy są pracownicy w wieku 20-34 lata. Odsetek przemieszczających się do pracy przekracza w tej grupie 70 proc.. Osoby starsze, w przedziale wiekowym 45-64 lata, są mniej skore do transportu – odsetek mobilnych jest niższy niż 60 proc. i kształtuje się poniżej średniej. Najmniej mobilne są osoby w wieku przekraczającym 65 lat. Tylko 37,6 proc. pracujących 65+ dojeżdża do pracy.

Następną wartą uwagi cechą jest poziom wykształcenia. Absolwenci studiów wyższych są bardziej skłonni dojeżdżać do swojego miejsca pracy. W 2010 roku odsetek dojeżdżających i legitymujących się wyższym wykształceniem w ogólnej liczbie pracujących był najwyższy na tle innych pracowników Nieco powyżej średniej kształtują się wartości tego wskaźnika dla osób z wykształceniem średnim ogólnokształcącym i zawodowym (odpowiednio: 67,9 proc. i 65,1 proc.). Najmniej mobilni są pracownicy z wykształceniem zasadniczym zawodowym (56,9 proc.) oraz gimnazjalnym i niższym (41,5 proc.).

d1d95iw

Czy niechęć do podążania za pracą w inny region wpływa na elastyczność rodzimego rynku pracy? Jaka jest relacja napływu pracowników i przeciętnej liczby ofert pracy w poszczególnych województwach? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdą Państwo w artykule „Mobilność przestrzenna Polaków na tle krajów Unii Europejskiej” w portalu rynekpracy.pl.

Redakcja rynekpracy.pl

[

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

d1d95iw

Podziel się opinią

Share
d1d95iw
d1d95iw