Trwa ładowanie...

Mocny spadek produkcji. Euro traci na wartości

Notowania eurodolara są najniższym poziomie w tym miesiącu.

Share
Mocny spadek produkcji. Euro traci na wartości
Fot: Jacek Bereźnicki
d2wezty

Sektor przemysłowy w strefie euro wygląda kiepsko. Spadek produkcji okazał się największym od półtora roku. Słabe dane mają odzwierciedlenie w notowaniach wspólnej waluty. Euro traci zarówno do dolara jak i złotego.

Według wyliczeń Eurostatu, produkcja przemysłowa w krajach posługujących się wspólną walutą spadła w ciągu miesiąca o 0,8 proc. To o jedną trzecią mocniejszy ruch w dół niż prognozowali ekonomiści. Tak słabego wyniku w produkcji nie odnotowano od 18 miesięcy.

Choć część komentatorów rynkowych tłumaczy te wyraźne zmniejszenie aktywność w przemyśle jedynie kwestiami technicznymi, panuje powszechne przekonanie, że kolejne miesiące wcale nie muszą być lepsze. Sugeruje to m.in. ostatni odczyt indeksu PMI dla przemysłu, który spadł do najniższego poziomu od ponad roku.

d2wezty

Negatywne informacje z gospodarki strefy euro mają swoje konsekwencje na rynku walutowym. Po godzinie 11.00, kiedy poznaliśmy dane Eurostatu, euro wyraźniej osłabiło się względem złotego. Tym samym nasza waluta odrobiła część strat z poranka.

Systematycznie obsuwa się też dziś kurs euro wyrażony w dolarach. Notowania są najniżej w tym miesiącu.

Obserwuj bieżące notowania euro wyrażone w dolarach

Oczywiście słabe dane ze strefy euro to tylko jeden z elementów, które sprawiają, że dolar zyskuje na sile względem wspólnej waluty. Jeszcze ważniejsze są spekulacje dotyczące odłożenia w czasie podwyżek stóp procentowych w USA. Taki ruch jest spodziewany przez inwestorów dopiero w czerwcu 2017 roku - wynika z wtorkowych notowań kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych (FED Funds futures). Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

d2wezty

Podziel się opinią

Share
d2wezty
d2wezty