Trwa ładowanie...

Mogą przegłosować moratorium na gaz łupkowy

120 posłów - Zielonych, komunistów i część socjalistów chce zakazu wydobycia gazu łupkowego w UE i złożyło poprawkę do środowiskowego raportu PE z takim apelem. Ma być ona głosowana w środę. 120 to pokaźna liczba - przyznał autor raportu Bogusław Sonik (PO).

Share
Mogą przegłosować moratorium na gaz łupkowyFot: AFP/Robert Nickelsberg
d4luc41

- Zamach na gaz łupkowy trwa od kilkunastu miesięcy, kiedy kolejne kraje wprowadzają zakaz wydobycia - powiedział polskim dziennikarzom w Strasburgu Sonik. Dodał, że konsensus ws. raportu o wpływie wydobycia gazu łupkowego na środowiska próbuje się w Parlamencie Europejskim złamać poprzez ponowny wniosek o to, żeby apelować do krajów członkowskich, by wprowadziły zakaz wydobywania gazu łupkowego. Dodał, że to efekt "lęków" w PE wokół gazu łupkowego.

- O moratorium zgłosiło wniosek 120 posłów, jest to koalicja idąca od lewej strony: skrajna lewica poprzez Zielonych do części socjalistów - powiedział Sonik. Ocenił, że liczba 120 posłów jest "pokaźną liczbą" i może stanowić ok. 20 proc. głosujących w środę eurodeputowanych. Przyznał, że o losie tej poprawki mogą zadecydować liberałowie, którzy są podzieleni ws. gazu łupkowego; gorącymi przeciwnikami gazu łupkowego są francuscy europosłowie tej frakcji.

- To głosowanie będzie na pewno do końca emocjonujące - powiedział Sonik, który mimo wszystko wierzy w przegłosowanie swojego raportu bez moratorium. Zaznaczył, że gdyby moratorium przeszło w środowym głosowaniu, to wtedy będziemy oczywiście musieli głosować przeciwko samemu raportowi. - To głosowanie będzie na pewno do końca emocjonujące - powiedział Sonik

d4luc41

Sonik pytany o znaczenie ewentualnego przegłosowania zakazu w PE, odparł, że "byłoby to złym sygnałem i można by się obawiać, w jakim kierunku pójdzie Komisja Europejska przedstawiając swoje przepisy za kilka miesięcy.

Raport autorstwa Sonika był głosowany w komisji PE ds. środowiska we wrześniu. Choć wówczas nie przeszła poprawka apelująca o zakaz wydobywania gazu z łupków w UE, to korzystna dla zwolenników tego surowca wymowa raportu została osłabiona. W efekcie przegłosowanych poprawek raport nakazuje ostrożność w wydobyciu gazu łupkowego w UE i postuluje o zakaz szczelinowania hydraulicznego (metoda wydobycia gazu łupkowego) na terenach wrażliwych np. na terenie kopalni czy ujęć wody pitnej.

We wtorek i w środę w PE w Strasburgu odbywa się wystawa poświęcona gazowi łupkowemu, otworzył ją we wtorek wiceprzewodniczący PE Jacek Protasiewicz (PO). Zlikwidowania tej wystawy, ze względu na udział firm zainteresowanych gazem łupkowym, domagała się podczas debaty plenarnej eurodeputowana Zielonych Rebecca Harms.

Ze Strasburga Julita Żylińska

d4luc41
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4luc41
d4luc41