Trwa ładowanie...
d2cbkpg

MON: Polska w systemie AGS (komunikat)

...

d2cbkpg
d2cbkpg

23.10. Warszawa - MON informuje:

Minister obrony narodowej zadeklarował przystąpienie Polski do Sojuszniczego Programu Dozorowania z Powietrza - AGS (Alliance Ground Surveillance) na październikowym spotkaniu ministrów państw NATO w Brukseli.

Aplikacja z dn. 19.10. br. o włączeniu naszego kraju do projektu AGS jest następstwem decyzji ministra obrony narodowej oraz zapowiedzi prezydenta RP Bronisława Komorowskiego na tegorocznym szczycie NATO w Chicago, gdzie program ten został wpisany do tzw. Pakietu Obronnego.

Sojuszniczy Program Dozorowania (tj. obserwacji obiektów) z Powietrza jest jedną ze sztandarowych inicjatyw NATO. Ma on kluczowe znaczenie dla transformacji Sojuszu i rozwoju jego zdolności obronnych do roku 2020. Realizacja Pakietu Obronnego gwarantuje uzyskanie niezbędnych zdolności do wykonywania zadań uzgodnionych w Koncepcji strategicznej z roku 2010, w tym także zadań obrony kolektywnej (art. 5 Traktatu Waszyngtońskiego). Program AGS jest przykładem wielonarodowego zaangażowania członków NATO w ramach rozwijanej obecnie inicjatywy Smart Defence.

d2cbkpg

Z punktu widzenia Polski przystąpienie do programu AGS będzie miało ważne znaczenie dla wzrostu jej znaczenia i umocnienia pozycji w strukturach sojuszniczych. Znajdziemy się w grupie 14 państw natowskich budujących zdolności w ramach tego systemu, a tym samym uzyskamy możliwość zacieśniania współpracy z krajami wiodącymi w rozwoju nowoczesnych technologii.

Ponadto partycypacja w AGS, umożliwiając Siłom Zbrojnym RP uzupełnienie zdolności wojskowych do prowadzenia rozpoznania obrazowego, pozwoli w przyszłości wykorzystywać je do realizacji potrzeb narodowych lub we współdziałaniu sojuszniczym, np. podczas ćwiczeń połączonych.

System stworzy 5 samolotów bezzałogowych Global Hawk oraz naziemne stacje kierowania i zbioru informacji rozpoznawczych, a wstępną gotowość operacyjną zaplanowano do osiągniecia w 2015 r. W programie aktualnie uczestniczy 13 państw (Bułgaria, Czechy, Estonia, Łotwa, Litwa, Luksemburg, Niemcy, Norwegia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, USA, Włochy), a deklaracje złożyły także Kanada i Dania.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

d2cbkpg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2cbkpg