MON: polsko-niemiecka współpraca sił morskich. Podpisanie "Listu Intencyjnego" (komunikat)
...
26.05.2013 | aktual.: 27.05.2013 07:23
26.05. Warszawa - MON informuje:
W poniedziałek, 27 maja, w niemieckim porcie Warneműnde, na pokładzie polskiego okrętu ORP "Toruń", ministrowie obrony narodowej Polski i Niemiec podpiszą "List Intencyjny" o rozszerzeniu współpracy sił morskich obu państw. Jest to dokument obejmujący największy, jak dotąd, zakres współdziałania flot Polski i Niemiec.
Podpisanie "Listu Intencyjnego" o rozszerzeniu współpracy sił morskich Polski i Niemiec odbędzie się w poniedziałek, 27 maja, o godzinie 11:20 na pokładzie polskiego okrętu ORP "TORUŃ", cumującego w tym czasie w niemieckim porcie Warneműnde. "List Intencyjny" podpiszą: ze strony polskiej - minister Obrony Narodowej Tomasz SIEMONIAK, a ze strony niemieckiej - minister Obrony Narodowej Niemiec Thomas de MAIZIERE w asyście dowódców sił morskich obu państw - admirała floty Tomasza MATHEA i wiceadmirała Axela SCHIMPF.
Po podpisaniu "Listu Intencyjnego" odbędzie się konferencja prasowa szefów resortów obrony Polski i Niemiec, na pokładzie ORP "TORUŃ".
Treść "Listu Intencyjnego" nawiązuje do wartości i dążeń na rzecz pokoju i bezpieczeństwa międzynarodowego. List zakłada rozszerzenie współpracy w zakresie prowadzenia operacji morskich, koncepcji rozwojowych, procesu szkolenia, szkolnictwa morskiego, zabezpieczenia logistycznego, uzbrojenia i zaopatrzenia. Chodzi m.in. o wspólne planowanie, przygotowanie i szkolenie do udziału w misjach międzynarodowych. Przyszła współpraca ma obejmować różne aspekty działań operacyjnych na rzecz bezpieczeństwa w obszarze Morza Bałtyckiego oraz pozwolić na racjonalne wykorzystywanie i łączenie tzw. zdolności wojskowych obu flot np. w zakresie systemu kierowania i dowodzenia okrętami podwodnymi. Floty Polski i Niemiec będą także ściśle współpracować w zakresie szkoleń i ćwiczeń, wymieniać doświadczenia, organizować połączone szkolenia w ośrodkach szkoleniowych i na poligonach Marynarki Wojennej RP i Deutsche Marine, kursy specjalistyczne oraz regularnie dokonywać wymiany personelu. W celu efektywnego wykorzystywania zasobów,
strony współpracować będą także w zakresie logistyki. W celu realizacji ustaleń "Listu Intencyjnego" strony powołają stałą grupę roboczą, która zajmie się nawiązaniem i rozwijaniem ścisłej współpracy obu flot w ogółem 28 obszarach, a ich realizacja wpisuje się inicjatywy "Smart Defence" (NATO)
i "Pooling and Sharing" (UE), polegających na łączeniu zdolności bojowych i współdziałaniu na rzecz rozwoju technicznego sił morskich.
Współpraca sił morskich Polski i Niemiec to przede wszystkim wspólne ćwiczenia morskie, wizyty okrętów oraz rozmowy sztabowe, konferencje i seminaria. Rocznie okręty, samoloty i śmigłowce Marynarki Wojennej i Deutsche Marine uczestniczą w kilkunastu ćwiczeniach dwu i wielostronnych zarówno w ramach NATO jak i pod auspicjami "Partnerstwa dla Pokoju". Pierwszymi manewrami w jakich polskie okręty uczestniczyły tuż po wstąpieniu naszego kraju do Sojuszu Północnoatlantyckiego było polsko-niemieckie ćwiczenie lekkich nawodnych sił uderzeniowych, które odbyło się w marcu 1999 roku w rejonie Rugii. Rocznie Marynarka Wojenna realizuje kilkadziesiąt przedsięwzięć w ramach współpracy bilateralnej sił morskich Polski i Niemiec. Realizowana jest także współpraca pod auspicjami Trójkąta Weimarskiego. Polscy i niemieccy marynarze współpracują także w ramach Sił Odpowiedzi NATO. W ostatnich miesiącach, w składzie Zespołu Sił Obrony Przeciwminowej SNMCMG-1, na czele którego stoi polski okręt dowodzenia ORP "Kontradmirał
Xawery Czernicki", współdziałały polski niszczyciel min ORP "Czajka" i niemiecki FGS "Weilheim". W ubiegłym tygodniu polskie okręty transportowo-minowe przetransportowały m.in. niemiecki sprzęt wojskowy (z Wielonarodowego Korpusu Pół.-Wsch.) na ćwiczenia do Estonii, co było przykładem łączenia zdolności wojskowych w ramach działań międzynarodowych.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kos/ kot/