MON: w hołdzie Żołnierzom Wyklętym (komunikat)
...
01.03.2014 | aktual.: 03.03.2014 07:08
01.03. Warszawa - MON informuje:
W sobotę, 1 marca, w ramach Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak wziął udział w uroczystości uczczenia pamięci żołnierzy podziemia niepodległościowego - ofiar terroru komunistycznego z lat 1944-1956.
- Jesteśmy przed Grobem Nieznanego Żołnierza z okazji Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych". To miejsce symboliczne, pokazujące, że wielu z Żołnierzy Wyklętych nie ma swoich grobów, nie wiemy gdzie są pochowani - przypominał minister Tomasz Siemoniak.
- Dobrze, że dziś tutaj są i kombatanci, i młodzież. Z roku na rok staramy się coraz bardziej podkreślać pamięć o Żołnierzach Wyklętych. Kolejne szczątki są odkrywane. Wczoraj w Belwederze miała miejsce wzruszająca uroczystość - przedstawiono nazwiska kolejnych zidentyfikowanych osób, w tym żołnierzy i marynarzy. Będziemy podejmowali kolejne inicjatywy, aby upamiętniać tych bohaterów - zadeklarował minister Siemoniak. - Oni są ważni także dla dzisiejszych żołnierzy i dla Wojska Polskiego jako ci, którzy niezłomnie dochowywali wierności przysiędze i Rzeczypospolitej - podkreślił minister.
Uroczystość, z udziałem wojskowej asysty honorowej i pocztów sztandarowych, odbyła się przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Oddając hołd Żołnierzom Wyklętym minister Tomasz Siemoniak, w imieniu resortu obrony narodowej, złożył wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Hołd żołnierzom II konspiracji oddały także delegacje władz państwowych, Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, środowisk kombatanckich, władz miasta, organizacji społecznych i młodzież szkolna. Odbyła się również uroczysta zmiana warty oraz defilada wojskowej asysty honorowej i pocztów sztandarowych uczestniczących w zbiórce.
Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych" jest obchodzonym corocznie 1 marca świętem, poświęconym pamięci uczestników powojennego podziemia antykomunistycznego i niepodległościowego. Został ustanowiony oficjalnie jako święto państwowe na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. W preambule do ustawy napisano, że święto ustanawia się "W hołdzie "Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu ()".
Data święta - 1 marca - nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści strzałem w tył głowy zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
Powojenna konspiracja niepodległościowa była formą zorganizowanego oporu społeczeństwa polskiego wobec narzuconej władzy. W roku największej aktywności zbrojnego podziemia, 1945, działało w nim bezpośrednio 150-200 tysięcy konspiratorów, zgrupowanych w oddziałach o bardzo różnej orientacji. Dwadzieścia tysięcy z nich walczyło w oddziałach partyzanckich. Kolejnych kilkaset tysięcy stanowili ludzie zapewniający partyzantom aprowizację, wywiad, schronienie i łączność. Doliczyć trzeba jeszcze około dwudziestu tysięcy uczniów z podziemnych organizacji młodzieżowych, sprzeciwiających się komunistom. Łącznie daje to grupę ponad pół miliona ludzi tworzących społeczność Żołnierzy Wyklętych. Ostatni "leśny" żołnierz ZWZ-AK, a później WiN - Józef Franczak "Laluś" zginął w walce w październiku 1963 roku.
Informacja własna na podstawie materiałów IPN.
UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ kos/ pz/