MON ws. zakupu śmigłowców na potrzeby tzw. pakietu afgańskiego (komunikat)

...

30.07. Warszawa - Departament Prasowo-Informacyjny Ministerstwa Obrony Narodowej informuje:

30.07. W dzisiejszym artykule gazety "Rzeczpospolita" ukazał się artykuł Izabeli Kacprzak i Piotra Nisztora pt. "Dziwny zakup śmigłowców".

Autorzy nie dołożyli należytej staranności i nie przekazali wszystkich istotnych informacji, choć byli informowani o przebiegu i zasadach postępowania MON w sprawie pilnego zakupu śmigłowców na potrzeby tzw. pakietu afgańskiego. Tego typu publikacje z cała pewnością nie tworzą pozytywnego klimatu wokół zakupów uzbrojenia na potrzeby misji w Afganistanie i mogą wydłużyć czas dostawy tak bardzo potrzebnego naszym żołnierzom sprzętu wojskowego. Ministerstwo Obrony Narodowej zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i w pełnej transparentności zawarło kontrakt na dostawę śmigłowców, z których część ma trafić dla naszych żołnierzy do Afganistanu.

Poniżej przedstawiam kilka istotnych faktów dotyczących tej transakcji:

Tegoroczny budżet MON gwarantował kwotę 572 mln złotych na zakup 5 śmigłowców. Pierwszy, wynegocjowany w lutym br. kontrakt opiewał na kwotę 350 mln, ale dotyczył 5 maszyn używanych po kapitalnym remoncie (wyprodukowanych między 1992 a 1995 rokiem). Po dodatkowych negocjacjach kwotę tę udało się obniżyć do 313 mln. Mimo osiągnięcia porozumienia cenowego, ostateczna dokumentacja techniczna jednego ze śmigłowców nie spełniała warunków określonych przez Dowództwo Wojsk Lądowych, do którego miały one trafić. Z tego względu postępowanie musiało zostać zakończone bez zawarcia umowy.

W związku z powyższym zgodnie z prawem ponowiono negocjacje ze wszystkimi firmami, które pierwotnie jak i potencjalnie byłyby zainteresowane dostawą śmigłowców. Po przeprowadzonych negocjacjach z wieloma oferentami ostateczną przedłożyła tylko jedna, która dostarczyła odpowiednie dokumenty i jako jedyna spełniła wymagania resortu.

Wynegocjowany ponownie nowy kontrakt dotyczył zatem dwóch nowych śmigłowców i trzech wyremontowanych śmigłowców wyprodukowanych w roku 1991 i 1993, wraz z resursem technicznym na 20 lat i pakietem logistycznym, całość na łączną wartość 387,6 mln zł. Łatwo obliczyć, że w stosunku do planu finansowego na ten cel MON zaoszczędził w ten sposób aż 185 mln złotych.

Na zwiększoną cenę nabywanych maszyn miał więc wpływ zarówno fakt, że dwa spośród 5 śmigłowców są nowe oraz zmieniony, wyższy lipcowy kurs dolara amerykańskiego w porównaniu z lutym tego roku /3.15 do 3.37 zł./ Te dwa fakty zaważyły na większej niż w lutym kwocie kontraktu na zakup śmigłowców dla naszej armii.

Całość postępowania zakupowego była pod pełną kontrolą Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej i Biura Procedur Antykorupcyjnych MON.

Ostateczne warunki umowy zakupu śmigłowców zostały wypracowane i zaakceptowane przez Komisję Przetargową, której prace monitorowali przedstawiciele ww. instytucji. Na zakończenie warto podkreślić, że działania MON mają na celu poprawę bezpieczeństwa naszych żołnierzy poprzez dostawę sprzętu wojskowego oraz procesu szkolenia w kraju. Alternatywą wobec powyżej opisanej transakcji było odstąpienie od niej, ale działanie to w konsekwencji uderzyłoby w bezpieczeństwo, a nawet życie naszych żołnierzy.

UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ tlom/

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)