Trwa ładowanie...
dee2pto

MON: wyjaśnienia ws. zakupu samolotów transportowych (komunikat)

...

dee2pto
dee2pto

29.11. Warszawa - MON informuje:

"To nieprawda, że nie było podstaw do zakupu samolotu CASA C-295. Był to racjonalny, bardzo dobry, przemyślany zakup. To właśnie w tym czasie wycofaliśmy z eksploatacji samoloty An-26, An-2" - wyjaśnił dowódca sił powietrznych gen. broni pil. Lech Majewski.

W ten sposób gen. L. Majewski odniósł się podczas briefingu dla dziennikarzy, który odbył się 29 listopada w siedzibie MON, do zarzutów wysuwanych przez grupę posłów PiS.

Zaznaczył, że w roku 2011 został rozformowany 36 Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego, gdzie samoloty transportowe także zostały wycofane z użycia. - Zakupując samoloty CASA bardzo szybko ujednoliciliśmy nasze samoloty transportowe, uzyskując w ten sposób większe możliwości transportowe i operacyjne. Dzięki temu mogliśmy płynnie zabezpieczyć misję w Afganistanie, ale także i w Afryce - Mali - mówił dowódca sił powietrznych.

dee2pto

Ponadto z wojskowej floty korzysta nie tylko resort obrony narodowej, ale także Ministerstwo Spraw ZagranicznychSpraw Zagranicznych, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych itd., gdzie samoloty wykorzystywane są m.in. do spraw deportacyjnych, reagowania kryzysowego czy akcji humanitarnych, np. wielokrotnie "Akcja Serce".

Nieprawdą również jest, że ceny 5 samolotów transportowych CASA C-295 wynegocjowane w kontrakcie z 2012 r. są cenami wyższymi. Są to ceny porównywalne z cenami kontraktu uzyskanymi w 2008 r. Ponadto pozyskaliśmy samoloty o najwyższym standardzie z systemem łączności satelitarnej, rejestratorami dźwięku czy systemami obrony biernej. Jesteśmy pierwszymi w Europie użytkownikami samolotów tak doskonale wyposażonych i tak bardzo bezpiecznych - wyjaśnił szef Inspektoratu Uzbrojenia gen. bryg. Sławomir Szczepaniak.

Odnosząc się do kwestii projektu platformy Anders (wóz wsparcia bezpośredniego), radca generalny gen. bryg. (rez.) Stanisław Butlak powiedział: Fundusze na projekt Anders nie zostały zmarnowane. Projekt Anders był realizowany od października 2008 r. do października 2010 r. Koszt projektu wynosił ok. 23 mln, z czego 19 mln pochodziło z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa. Projekt był realizowany na poziomie demonstratora technologii i realizowany kiedy nie było do niego wymagań operacyjnych ze strony MON.

Obecnie na bazie wymagań operacyjnych z 2012 r. jest procedowany w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju projekt wozu wsparcia bojowego Gepard. Oceniamy, że doświadczenia z Andersa zostaną wykorzystane w tym projekcie zgodnie z zapewnieniami OBRUM Gliwice - dodał S. Butlak.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść. (PAP)

kom/ aja/

dee2pto
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dee2pto