Trwa ładowanie...

Moody's obniżył rating Chorwacji do poziomu "śmieciowego"

Agencja ratingowa Moody's ogłosiła w piątek, że obniżyła rating Chorwacji do "śmieciowego" poziomu Ba1 z Baa3. Choć Chorwacja 1 lipca wstąpi do UE, to pozytywne efekty ograniczy inercja w przeprowadzaniu reform oraz sytuacja w Europie - ocenił Moody's.

Share
Moody's obniżył rating Chorwacji do poziomu "śmieciowego"Źródło: Jupiterimages
d15kmpw

Moody's również obniżył perspektywę Chorwacji ze stabilnej do negatywnej.

"Oczekiwane wejście kraju do UE w lipcu 2013 roku to pozytywny rozwój wydarzeń, ale warunki w Europie i inercja rządu w przeprowadzaniu reform prawdopodobnie ograniczą korzyści, jakich w normalnej sytuacji można by oczekiwać" - oświadczyła agencja ratingowa w komunikacie.

Uzasadniła swą decyzję "brakiem w Chorwacji ożywienia gospodarczego". Agencja nie oczekuje "znaczącej poprawy", ponieważ - jak oświadczyła - wzrost gospodarczy w Chorwacji jest "strukturalnie utrudniony". W jej ocenie Chorwacji brak nowych źródeł wzrostu gospodarczego, wciąż utrzymują się przeszkody dla napływu inwestycji oraz rozwijania eksportu.

d15kmpw

Spośród innych wielkich agencji Standard & Poor's obniżył rating Chorwacji do "śmieciowego" jeszcze w grudniu, a Fitch w listopadzie zmienił perspektywę dla tego kraju ze stabilnej na negatywną.

Gospodarka chorwacka od 2009 roku znajduje się w recesji. W 2013 roku rząd przewiduje wzrost na poziomie 1,8 proc., ale według Banku Światowego będzie to tylko 0,8 proc. Bezrobocie w Chorwacji pod koniec grudnia wyniosło 21,1 proc. i było najwyższe od niemal 10 lat.(PAP)

d15kmpw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15kmpw
d15kmpw