Trwa ładowanie...

Moskwa gotowa do ataku na Polskę

Według Dumy Polska łamie prawa majątkowe Rosjan. W odpowiedzi Rosja chce przejmować majątek polskich firm działających na terenie Federacji.

Moskwa gotowa do ataku na PolskęŹródło: Jupiterimages
d248t05
d248t05

Według rosyjskiej Dumy nasz kraj łamie prawa majątkowe Rosjan. W odpowiedzi Rosja chce przejmować majątek polskich firm działających na terenie Federacji.

Rosyjski rząd szykuje już ustawę, która pozwoli sądom konfiskować mienie zagranicznych spółek z udziałem Skarbu Państwa, działających na rosyjskim terytorium - informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Takie rozwiązanie będzie stosowane jako odpowiedź na przejęcia rosyjskich aktywów za granicą.

Deputowani rosyjskiej Dumy do czołówki państw, które najczęściej łamią rosyjskie prawa majątkowe, zaliczają Polskę, Ukrainę, Indie i Turkmenistan. O tym, że rosyjskie firmy są dyskryminowane za granicą, przekonywał też premier Dmitrij Miedwiediew.

Jeśli chodzi o Polskę, to Rosjanie mają pretensje o zamieszanie wokół rosyjsko-brytyjskiej spółki Intrall przejętej od Amerykanów w 2003 r. W 2007 r. inwestorzy musieli się wycofać - przypomina "DGP". Z kolei ukraiński rząd w 2007 r. przejął rosyjskie udziały w firmie Ukrnafta zarządzającej rafinerią Kremienczuk.

d248t05

- Nowe regulacje mają pozwolić poszkodowanym za granicą Rosjanom dochodzić sprawiedliwości u siebie - komentuje Anton Socziniew z moskiewskiej kancelarii prawnej Nałogowik. - Jeśli rosyjscy sędziowie uznają, że konfiskata majątku była bezprawna, mogą wysunąć żądania kompensacji do zagranicznych podmiotów, które dysponują w Rosji majątkiem.

Innego zdania jest znany rosyjski ekonomista Andriej Fiedotow. - Raczej należy to traktować jako wezwanie do dialogu ws. Trzeciego Pakietu Energetycznego, który może pozbawić Gazprom kontroli nad jego gazociągami w Europie. Według oceny rosyjskiego ministerstwa energetyki "Trzeci Pakiet" leży w sprzeczności z międzynarodowymi umowami zawartymi pomiędzy UE a Rosją - komentuje Fiedotow.

d248t05
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d248t05