Trwa ładowanie...

Można zarobić nawet 700 zł. Ostatnie dni na zgłoszenie

Tylko dwa dni zostały na zgłoszenie się do pracy w komisji wyborczej. W zależności od funkcji można zarobić od 500 do 700 zł. Trzeba jednak spełnić kilka warunków.

Stawki za pracę przy wyborach do PEStawki za pracę przy wyborach do PEŹródło: Getty Images, fot: Juana Mari Moya
d2snvzb
d2snvzb

To już trzecia okazja do dodatkowego zarobku przy głosowaniu w ciągu ostatnich miesięcy. Tym razem można zgłaszać się do pracy przy wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 9 czerwca 2024 r.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Immunitet ochroni Obajtka? Prawnik nie ma żadnych wątpliwości

Ile można zarobić przy wyborach do PE? Oto stawki

Osoby, które chcą pomóc w organizacji wyborów do Parlamentu Europejskiego (PE) mają już tylko dwa dni na wysłanie zgłoszenia - termin upływa 10 maja 2024 r. W zamian za pracę otrzymają wynagrodzenie uzależnione od zajmowanego stanowiska.

d2snvzb

Stawki prezentują się następująco:

  • przewodniczący komisji - 700 zł,
  • zastępca przewodniczącego - 600 zł,
  • członek obwodowej komisji wyborczej - 500 zł.

Do zadań komisji należy przeprowadzenie głosowania w obwodzie i czuwanie w dniu wyborów nad przestrzeganiem prawa wyborczego w miejscu i czasie głosowania. To właśnie członkowie komisji ustalają wyniki głosowania i mają obowiązek podać je do publicznej wiadomości.

Kto może być członkiem komisji wyborczej?

Jednak nie każdy może zgłosić się do pracy w komisji wyborczej. Kandydatem do składu komisji może być osoba posiadająca czynne prawo wyborcze (tzw. prawo wybierania).

d2snvzb

Oznacza to, że musi być obywatelem polskim, a 18 lat kończy najpóźniej w dniu zgłoszenia. Dodatkowo nie może być pozbawiona praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu ani praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu. Nie może być także ubezwłasnowolniona prawomocnym orzeczeniem sądu.

Poza tym kandydatem do składu komisji może być osoba, która stale zamieszkuje na obszarze województwa, w którym jest zgłaszana do komisji i jest ujęta w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania w jednej z gmin na obszarze tego województwa.

Co ważne, osoby spokrewnione z kandydatami w wyborach mogą być członkami obwodowych komisji wyborczych, ale wyłącznie w innych okręgach niż ten, w którym kandyduje osoba z nimi spokrewniona.

d2snvzb

Jak zgłosić się do pracy w komisji wyborczej?

Osoby zainteresowane pracą przy najbliższym głosowaniu do PE powinny skontaktować się z komitetem wyborczym. Zgłoszenia kandydatów na członków komisji dokonywane przez pełnomocników komitetów wyborczych przyjmują urzędnicy wyborczy właściwi dla gminy, w której siedzibę ma dana komisja (za pośrednictwem urzędu gminy).

Kandydaturę można zgłosić również samodzielnie w gminie lub za pośrednictwem komisarza wyborczego. Jednak Państwowa Komisja Wyborcza (PKW) przypomina, że samo zgłoszenie kandydata na członka komisji nie gwarantuje, że dana osoba znajdzie się w jej składzie.

Niższe stawki za pracę przy wyborach do PE

Diety, które należą się za pracę przy wyborach do PE, są niższe niż stawki oferowane przy wyborach samorządowych. Jak już informowaliśmy w WP, członkowie komisji, którzy pracowali podczas ostatniego kwietniowego głosowania, mogli liczyć na 900 zł (przewodniczący), 800 zł (zastępca przewodniczącego) lub 700 zł (członek komisji).

d2snvzb

W drugiej turze członkom komisji przysługiwała połowa tych stawek, czyli odpowiednio 450, 400 i 300 zł. To oznacza, że przewodniczący komisji zgarnął prawie 1500 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2snvzb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d2snvzb