MPiPS: będą ułatwienia dla rodziców legalnie zatrudniających nianie
Przebywając na zwolnieniu lekarskim w czasie choroby dziecka, nie trzeba
będzie wyrejestrowywać legalnie zatrudnionej niani
20.06.2013 | aktual.: 20.06.2013 15:20
Przebywając na zwolnieniu lekarskim w czasie choroby dziecka, nie trzeba będzie wyrejestrowywać legalnie zatrudnionej niani - zapowiedział wiceminister pracy Marek Bucior. Na kłopoty z tym związane skarżą się rodzice, którzy zdecydowali się zarejestrować nianię w ZUS.
Wiceminister Bucior w czwartek w Sejmie odpowiadał na pytania posłanek Ewy Kołodziej i Magdaleny Gąsior-Marek (PO) w sprawie legalnego zatrudniania niań.
Ustawa o formach opieki nad dziećmi do lat trzech (tzw. żłobkowa), która weszła w życie w kwietniu 2011 r., wprowadziła zachęty do legalnego zatrudniania opiekunek do dzieci - jeśli rodzice zgłoszą do ZUS-u umowę zawartą z nianią, budżet będzie opłacał za nią składki od kwoty nie większej niż wysokość minimalnego wynagrodzenia.
Jak mówiła Kołodziej, z sygnałów wynika, że ZUS kwestionuje konieczność zatrudniania niani, gdy jedno z rodziców jest na zwolnieniu z powodu choroby dziecka. Zakład argumentuje, że rodzic sprawuje wtedy osobistą opiekę nad dzieckiem, nie ma więc konieczności zatrudniania niani.
Posłanka wskazywała, że nie zawsze jest to takie oczywiste - np. w niektórych rodzinach jest więcej niż jedno dziecko, trzeba opiekować się chorym i jednocześnie zajmować się zdrowym, co może być kłopotliwe dla jednej osoby. Dodatkowo, konieczność wyrejestrowywania niani i potem rejestrowania jej na nowo, gdy zwolnienie dobiegnie końca, jest na tyle uciążliwe, że może zniechęcić rodziców do legalnego zatrudniania niań.
Jak poinformował Bucior, w sytuacji, gdy dziecko zachoruje i rodzic bierze zwolnienie, budżet państwa finansuje dwa świadczenia - składki dla niani i zasiłek opiekuńczy dla rodzica. "Oznacza to podwójne finansowanie świadczeń w tym samym czasie z tego samego tytułu" - podkreślił.
Dodał, że ustawa żłobkowa nie opisuje szczegółowo wszystkich sytuacji związanych z finansowaniem składek dla niań, a kwestie te uregulowano w ustawie o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Przypomniał też, że ustawa ta jest obecnie nowelizowana i przy tej okazji odbyła się dyskusja, w jaki sposób uregulować tę kwestię. Jak poinformował, podjęto decyzję o finansowaniu obu świadczeń - pod koniec maja rząd przyjął projekt założeń do nowelizacji tej ustawy (w tym samym projekcie uregulowane zostaną m.in. kwestie e-zwolnień).
Bucior dodał, że jak dotąd do ZUS-u zgłoszono ok. 10 tys. niań. Zaznaczył, że choć ich liczba systematycznie rośnie, potrzebne są zachęty dla rodziców. Zapowiedział, że resort pracy będzie takie działania podejmował.
MA