Trwa ładowanie...
d5bek4j

MPiPS: bezrobocie w październiku spadło do 8,8 proc.

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła w
październiku 8,8 proc. i w porównaniu do września spadła o 0,1 pkt
proc. - poinformowało w czwartek Ministerstwo Pracy i Polityki
Społecznej w komunikacie.

d5bek4j
d5bek4j

"Spadek stopy bezrobocia (w granicach od 0,3 do 0,1 punktu) odnotowano w czternastu województwach. Jedynie w województwie małopolskim i warmińsko-mazurskim natężenie bezrobocia nie uległo zmianie" - napisano w komentarzu.

Według danych resortu od początku roku liczba bezrobotnych spadła o 393,4 tys. osób, tj. o 22,5 proc. W okresie styczeń-październik 2007 roku spadek bezrobocia wyniósł 588,5 tys. osób (25,5 proc.).

Ministerstwo podało, że względny (procentowy) spadek liczby bezrobotnych odnotowano w piętnastu województwach, przy czym najsilniejszy w województwie łódzkim - o 3,8 tys. osób (o 3,9 proc.) i lubuskim - o 1,3 tys. osób (o 3,1 proc.).

Jedynie w województwie warmińsko-mazurskim miał miejsce nieznaczny wzrost liczby bezrobotnych - o 200 osób (0,3 proc.) - podaje resort.

d5bek4j

"Nadal utrzymuje się duża liczba osób wyrejestrowanych z ewidencji bezrobotnych, spowodowana znalezieniem pracy lub niepotwierdzeniem gotowości do jej podjęcia. Oferty pracy zgłaszali najczęściej drobni pracodawcy, głównie z branży usługowej (praca sezonowa przy produkcji akcesoriów na Wszystkich Świętych). Spadek bezrobocia był związany także z pracą subsydiowaną zarówno ze środków Funduszu Pracy, jak i Europejskiego Funduszu Społecznego: szkolenia, staże absolwenckie, dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej" - ocenia MPiPS w komunikacie.

Według ministerstwa pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 89,5 tys. ofert - w porównaniu do września 2008 r. było ich o 15,8 tys. mniej (o 15 proc.).

"Spadek liczby ofert odnotowano we wszystkich województwach, przy czym najsilniejszy względny w województwie świętokrzyskim - o 40,7 proc. (o 1,4 tys. ofert). W okresie styczeń - październik 2008 roku do urzędów pracy zostało zgłoszonych 1.034,5 tys. ofert pracy, czyli o 67 tys. mniej w porównaniu do analogicznego okresu ub. roku (1.101,5 tys. ofert)" - podało MPiPS.

d5bek4j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5bek4j