Trwa ładowanie...
żłobki
18-12-2014 20:10

MPiPS: przybywa żłobków, ale potrzeby wciąż większe

W 2013 r. liczba żłobków i innych instytucji opiekujących się dziećmi do lat trzech wzrosła o 63 procent - poinformowało ministerstwo pracy, przedstawiając w czwartek sejmowej komisji polityki społecznej dane o realizacji ustawy o opiece nad małymi dziećmi.

Share
MPiPS: przybywa żłobków, ale potrzeby wciąż większeŹródło: Thinkstockphotos
d3nl837

W 2013 r. liczba żłobków i innych instytucji opiekujących się dziećmi do lat trzech wzrosła o 63 procent - poinformowało ministerstwo pracy, przedstawiając sejmowej komisji polityki społecznej dane o realizacji ustawy o opiece nad małymi dziećmi.

Według danych MPiPS instytucji opiekujących się małymi dziećmi - żłobków, klubów dziecięcych, dziennych opiekunów i niań opłacanych przez rodziców na podstawie umowy - jest obecnie ponad 2300. Zapewniają one opiekę ponad 70 tys. dzieci - powiedziała dyrektor departamentu polityki rodzinnej Janina Szumlicz, przedstawiając sprawozdanie rządu z realizacji ustawy w roku ubiegłym.

Zwróciła uwagę, że w 2011 r. - gdy ustawa była uchwalana - opieka obejmowała 30 tysięcy dzieci. Szumlicz przyznała, że chociaż "liczba instytucji i miejsc przyrasta w imponującym tempie", to jest ich wciąż za mało w stosunku do potrzeb.

d3nl837

- To istotny krok w gonieniu Europy, ale musimy sobie przypomnieć punkt wyjścia - powiedział poseł Tadeusz Tomaszewski (SLD), przypominając, że w 1989 r. miejsc opieki - wtedy tylko w żłobkach - było 106 tys. - Jesteśmy dopiero w połowie dochodzenia do tamtego wskaźnika - dodał. - W tej pogoni musimy pamiętać, że jesteśmy w ogonie Unii Europejskiej, w 2012 roku byliśmy na trzecim miejscu od końca - przypomniał. Wyraził zaniepokojenie, "wyspowym powstawaniem tych placówek" zwłaszcza na wsi.

W roku 2010 pod opieką żłobków i podobnych instytucji było 2,6 proc. dzieci do trzech lat, pod koniec ub.r. - 5,7 proc., obecnie jest to ok. 7 procent.

Pod koniec ub.r. 160 gmin (7 proc.) zgłaszało potrzebę utworzenia nowych miejsc opieki, określając zapotrzebowanie na 19,8 tys. miejsc, z tego 19,6 tys. w żłobkach. Relatywnie największe zapotrzebowanie zgłaszały województwa mazowieckie, pomorskie i śląskie; najmniejsze woj. świętokrzyskie, lubelskie i podkarpackie.

Przed czterema laty 90 proc. gmin nie miało ani jednej takiej instytucji, pod koniec ub.r. takich gmin było 10 procent.

d3nl837

Prowadzenie i finansowanie opieki nad dzieckiem do trzech lat jest zadaniem własnym gminy. Budżet centralny co roku dofinansowuje samorządy z rezerwy celowej. Początkowo kwota ta wynosiła 40 mln zł, w roku bieżącym - tak jak w 2013 - było to 101 mln zł, na przyszły rok w budżecie państwa przewidziano 151 mln zł na ten cel.

Jak powiedziała Szumlicz, samorządy przejawiają największe zainteresowanie dofinansowaniem "twardych form" opieki, tj. żłobków, mniejsze jest zainteresowanie klubami dziecięcymi i dziennymi opiekunami.

Według zaprezentowanego przed dwoma dniami raportu Instytutu Spraw Publicznych instytucjonalna opieka nad małymi dziećmi to najskuteczniejsze narzędzie sprzyjające wzrostowi dzietności.

d3nl837
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3nl837
d3nl837