Trwa ładowanie...
d1lh0qc

MRiRW: "Śniadanie z wieprzowiną" - spotkanie Sawickiego z ambasadorami (komunikat)

...

d1lh0qc
d1lh0qc

16.04. Warszawa - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje:

Pod hasłem "Śniadanie z wieprzowiną" odbyło się dziś spotkanie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego z ambasadorami Białorusi, Chińskiej Republiki Ludowej, Federacji Rosyjskiej, Japonii, Korei Południowej, Ukrainy i Wietnamu.

Uczestnicy z zadowoleniem przyjęli zaproszenie ministra, podkreślając znaczenie bezpośrednich rozmów. Zwracali też uwagę na wyśmienite dania z polskiej wieprzowiny. W ocenie ambasadorów takie tradycyjne, wielkanocne śniadanie to doskonały pomysł na lepsze, wzajemne poznanie i swobodną wymianę poglądów.

"Sąsiedzi, którzy wzajemnie się szanują, spotykają się i zapraszają do siebie, zwłaszcza w tak szczególnej, świątecznej i przyjacielskiej atmosferze, charakterystycznej dla polskich świąt" - podkreślił minister marek Sawicki. Zwrócił przy tym uwagę, że "problemy pojawiają się samoistnie, a my jesteśmy od tego, aby je rozwiązywać". Szef resortu rolnictwa podkreślił istotę rozwiązywania problemów gospodarczych w duchu wzajemnego zrozumienia i nie mieszania do tego aspektów politycznych.

d1lh0qc

Goście szczególnie docenili możliwość bezpośrednich kontaktów i osobiste przekazywanie przez ministra wszelkich, szczegółowych informacji o podejmowanych przez stronę polską działaniach.

Minister zwrócił uwagę, że stan sytuacji epizootycznej w Polsce jest bardzo ważny dla importerów polskiej żywności.

"Dołożę wszelkich starań, aby problem rozwiązać jak najszybciej i konsumenci w Państwa krajach mogli znów cieszyć się polską żywnością najwyższej jakości." - powiedział minister podczas śniadania z ambasadorami dziękując za przyjęcie zaproszenia.

"Chcieliśmy pokazać uroki polskiego stołu wielkanocnego i miłej atmosferze porozmawiać o problemach wynikających z dwóch przypadków afrykańskiego pomory świń (ASF) u dzików znalezionych przy granicy z Białorusią" - poinformował minister Sawicki na wspólnej konferencji prasowej po śniadaniu z ambasadorami. Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na to, że od kilku tygodni trwają bardzo intensywne działania dyplomatyczne w sprawie embarga na wieprzowinę.

d1lh0qc

"Dziś na roboczo przekazałem wszystkie informacje o podejmowanych przez stronę polską działaniach" - powiedział minister dodając, że tylko Wietnam nie wprowadził żadnych ograniczeń w imporcie wieprzowiny.

Polski minister rozumie ostrożność naszych partnerów handlowych, gdyż ASF stanowi poważne zagrożenie dla hodowli trzody chlewnej. Jednocześnie jednak podkreślił, że w Polsce, od 18 lutego br., nie było ani jednego, nowego przypadku ASF u dzików, a polskie stada trzody chlewnej wolne są od tej choroby.

"Moi dzisiejsi goście przyjęli wyjaśnienia ze zrozumieniem i mam nadzieję, że problem da się jak najszybciej rozwiązać i polska wieprzowina powróci na dotychczasowe rynki" - powiedział minister Sawicki podczas konferencji prasowej.

d1lh0qc

Szef resortu rolnictwa poinformował ponadto o planowanej, krótkiej podróży do Azji. Wyraził nadzieję, że podczas niej uda się przybliżyć stanowiska, co pozwoli na powrót polskiej wieprzowiny na te rynki.

Ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Federacji Rosyjskiej Aleksander Aleksiejew podkreślił, że dzisiejsze spotkanie miało przyjacielski charakter, a bardzo ważne było to, iż minister Marek Sawicki osobiście przekazał szczegółowe informacje na temat podejmowanych działań. Podkreślił przy tym, że problemy mają charakter techniczny, a uzyskane informacje zostaną niezwłocznie przekazane do Moskwy.

W podobnym duchu wypowiedział się ambasador nadzwyczajny i pełnomocny Japonii Makato Yamanaka, który również zwrócił uwagę, że śniadanie z wieprzowiną było pyszne, a minister szczegółowo przedstawił podejmowane przez stronę polską działania. Według oceny ambasadora niezbędne jest dalsze współdziałanie służb weterynaryjnych i kontynuowanie wymiany informacji.

d1lh0qc

Charge d`affaires ambasady Chińskiej Republiki Ludowej Wang Wengang podkreślił dynamiczny rozwój współpracy handlowej między oboma krajami. Wyraził też nadzieję, że skoro od 18 lutego nie ma nowych przypadków ASF, Polska szybko rozwiąże problem. Zwrócił też uwagę na wagę takich bezpośrednich spotkań, jak dzisiejsze śniadanie i bezpośrednią wymianę informacji. Potwierdził, że jest utrzymywany ścisły kontakt między odpowiednimi służbami i niezbędna jest dalsza wymiana informacji i dokumentów.

Radca handlowy w ambasadzie Ukrainy Rusłan Perun także podkreślił dalszą, niezbędną wymianę informacji i dokumentów w celu lepszej oceny bieżącej sytuacji epizootycznej w związku z ASF.

UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)

kom/ kfk/

d1lh0qc
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1lh0qc